News Flash:

Andreea Munteanu, medalie de aur la barna, bronz la sol, la Trofeo Citta di Jesolo la gimnastica

23 Martie 2014
1356 Vizualizari | 0 Comentarii
Gimnasta Andreea Munteanu a castigat, duminica, medalia de aur la barna si pe cea de bronz la sol, Stefania Stanila clasandu-se pe locul 5 in aceleasi finale, la Trofeo Citta di Jesolo (Italia).

Andreea Munteanu a castigat medalia de aur in finala de la barna, fiind notata cu 14.833. Medalia de argint a revenit italiencei Elisa Meneghini (14.200), iar cea de bronz sportivei americane Alyssa Baumann (14.200). In aceeasi finala la senioare, cea de-a doua reprezentanta a Romaniei, Stefania Stanila s-a clasat pe locul 5 (13.700).

In finala de la sol, Andreea Munteanu a fost notata cu 13.967 puncte, cu care a cucerit medalia de bronz, cea de aur revenind gimnastei americane Mykayla Skinner (14.533), iar cea de argint compatrioatei sale, Kyla Ross (14.233). In aceeasi finala, Stefania Stanila, s-a clasat tot pe locul 5 (13.633).

Sambata, Andreea Munteanu si Stefania Stanila s-au clasat pe locurile 13, respectiv 14, in concursul individual-compus, in timp ce echipa de junioare a Romaniei a cucerit medalia de argint a competitiei, in componenta Laura Jurca, Andra Butuc, Stefania Orzu, Asiana Peng, Andra Stoica si Andreea Iridon (punctaj total de 212,900 puncte).

Concursul Trofeo Citta de Jesolo, la care participa gimnaste senioare si junioare din Italia, SUA, Japonia, Australia si Romania, continua duminica cu celelalte finale pe aparate.