marți, 16 aprilie, 2024

Andrei Micu, pe locul 11 in calificari

Vasluiul a avut deja prezenta la Campionatul European de atletism, juniori 1, ce are loc in aceste zile la Grosseto (Italia). Primul care a intrat in concurs a fost Andrei Micu, de la CS ”Viitorul” Vaslui. Sportivul pregatit de profesorul Laurentiu Maxim a terminat pe locul sase in grupa de calificare, clasandu-se pe locul 11 in ierarhia generala, pozitie calificabila in finala probei. Cea mai buna aruncare a lui Andrei Micu a fost de 68,64 m. Pe primul loc s-a clasat ucraineanul Hlib Piskunov, cu cea mai buna aruncare de 78,13 m.

Astazi intra in concurs si Diana Bogos. Ea va lua startul in proba de 800 m, fiind repartizata in a doua serie de alergare, una dintre cele mai purternice. Alaturi de sportiva pregatita de profesoarele Viorica Pintilie si Elena Bogos sunt atlete favorite la medalii, cum ar fi britanica Khahisa Mihlanga si belgianca Elise Vanderelst.