marți, 19 martie, 2024

CFR Cluj-FC Botosani, scor 3-1

CFR Cluj a obtinut o victorie convingatoare in etapa cu numarul noua a Ligii 1, trecand fara emotii de FC Botosani, scor 3-1.

Argentinianul Lopez a fost eroul “feroviarilor”, acesta reusind un hat-trick.

Amenintat cu demiterea in cazul unui rezultat nefavorabil, antrenorul oaspetilor, Leo Grozavu, nu a reusit decat sa isi priveasca elevii cedand clar disputa din Gruia.

Lopez a deschis scorul in minutul 15, atunci cand a preluat bine in careul advers si l-a invins pe Iliev cu un sut puternic.

Sase minute mai tarziu a venit si golul al doilea, sud-americanul reluand simplu, din 10 metri, dupa o actiune foarte buna in banda dreapta.

Oaspetii au marcat golul de onoare la capatul primei jumatati de ora de joc, atunci cand Vasvari a transformat cu siguranta o lovitura de la 11 metri, insa Lopez avea sa isi continue evolutia excelenta cu un al treilea gol, inscris in minutul 58 cu un sut la coltul lung.

Botosaniul a terminat meciul cu un om mai putin, Cucu fiind eliminat in minutul 75 dupa ce a primit al doilea cartonas galben.