marți, 19 martie, 2024

CFR Cluj s-a calificat rusinos in semifinalele Cupei Romaniei

Meci dramatic intre CS Mioveni si CFR Cluj prin desfasurarea scorului si conditiile meteorologice in care s-a disputat, echipa din Liga 1 obtinand calificarea in semifinalele Cupei Romaniei dupa ce a revenit de la 0-3 in deplasare cu echipa lui Claudiu Niculescu.

CS Mioveni a condus cu 3-0 si parea ca va continua seria surprizelor, dar CFR Cluj a intors rezultatul cu patru goluri in partea secunda. Unul dintr-un penalty discutabil si un altul care a starnit furia gazdelor. La o minge pe care trebuiau sa o trimita inapoi in compensatie pentru un balon cedat deliberat de argeseni in afara terenului, cei de la CFR Cluj au ales sa joace pe poarta si Tade a marcat. A fost golul de 3-3 care naruia practic visul gazdelor de a continua competitia. A venit apoi reusita lui Ivanovski din minutul 89 si clujenii au obtinut o calificare nesperata. Partida s-a incheiat cu un scandal monstru pe teren, iar jucatorii de la CFR au fost bombardati cu bulgari de spectatorii de la tribuna intai in drumul spre vestiare. Si pentru ca tabloul sa fie complet, jucatorii au raspuns la randul lor aruncand cu bulgari in spectatori.

Gazdele au deschis scorul in minutul 36 prin Bogdan Stoica. Clujenii n-au reusit sa ameninte serios poarta lui Popescu. Elevii lui Niculescu s-au desprins dupa pauza, dupa reusita lui Nila (51). Opt minute mai tarziu, Felguieras a gafat in careu, iar Galan a facut 3-0. Tade i-a readus pe clujeni in meci, marcand de la punctul cu var in minutul 62. Chanturia a marcat in minutul 68, iar Tade a adus egalarea in minutul 87, dupa o faza controversata, la care gazdele asteptau sa primeasca mingea inapoi de la adversar, dar clujenii au continuat faza. Cei de la CFR au marcat golul calificarii in primul minut de prelungiri prin Marko Ivanovski si clujenii merg in semifinale.