Au trait periculos! Astra revine in cursa pentru titlu dupa o victorie de infarct

Echipa lui Oleg Protasov a trait insa periculos in etapa 13, castigand cu 2-1 meciul cu Ceahlaul Piatra Neamt • Golul victoriei gazdelor a fost marcat cu 3 minute inainte de final • Etapa 13 continua astazi si maine

Astra Giurgiu continua sa spere la titlul de campioana in Liga I. Echipa lui Oleg Protasov a trait insa periculos in etapa 13, castigand cu 2-1 meciul cu Ceahlaul Piatra Neamt. Golul victoriei gazdelor a fost marcat cu 3 minute inainte de final.

Budescu a deschis scorul in minutul 43 dupa ce a transformat un penalty. Imediat dupa pauza Ceahlaul a egalat prin Andrei Pavel, dupa ce Yahaya a comis o greseala uriasa. Bukari a adus cele 3 puncte in dreptul Astrei dupa ce a tras bine la coltul scurt de la 20 de metri si a inscris. Astra trece peste ASA Targu Mures si Dinamo si urca pe locul 4, avand 22 de puncte. Ceahlaul ramane pe 13, cu doar 13 puncte.

Tot sambata, CSU Craiova s-a impus pe teren propriu in fata celor de la FC Botosani, gratie golurilor marcate de Baluta si Brandan. Pentru oaspeti a inscris Vasari. Cele doua echipe au inceput prudent meciul, iar fazele de poarta au lipsit in primele 25 de minute ale meciului. Oltenii au reusit apoi sa preia conducerea partidei si Baluta a deschis scorul cu un sut din cadere, dupa centrarea buna a lui Vatajelu (28). Cei de la FC Botosani au reintrat repede in joc. Ngadeu a fost lovit cu talpa de Tirnacop in careu, iar Alexandru Tudor a acordat penalty. Vasari a transformat fara emotii, restabilind egalitatea (32).

In minutul 53, oaspetii au ramas in 10, dupa ce Ngadeu a vazut al doilea galben. Brandan s-a dovedit decisiv in minutul 71, cand a marcat un gol fabulos din lovitura libera, aducandu-i pe olteni in avantaj.
CS U Craiova a castigat cu 2-1, oltenii fiind neinvinsi de cand echipa a fost preluata de Sorin Cirtu si Emil Sandoi, cu sapte victorii si doua remize in toate competitiile. Ultima infrangere a oltenilor a fost in fata Astrei, scor 5-0, intr-un meci jucat cu doua luni in urma.

n primul meci al zilei de sambata, Gaz Metan si U Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1. Primul gol al meciului a fost marcat in minutul 39 de Azdren Llullaku, cu un sut de la marginea careului. In a doua repriza, jucatorii lui U Cluj au fost mai periculosi si au avut mai multe ocazii, printre care si o bara. Golul egalizator a venit in minutul 84. Mengolo a scapat singur cu Buchta, mingea trimisa de acesta a lovit bara si Vali Cretu a trimis balonul in propria poarta. Dupa acest egal, mediesenii au acumulat 15 puncte si raman pe locul 10. Elevii lui George Ogararu raman in zona retrogradabila, cu 13 puncte. In cazul unor victorii, Pandurii si Concordia Chiajna pot depasi pe U Cluj in clasament, iar clujenii ar ajunge pe locul 15.
Ieri a fost zi de pauza in Liga I, din cauza alegerilor prezidentiale, dar etapa 13 continua astazi si maine.