joi, 18 aprilie, 2024

EURO 2016, grupa C: Germania – Ucraina 2-0, Polonia – Irlanda de Nord 1-0

Selectionata Germaniei a invins cu scorul de 2-0 (1-0) reprezentativa Ucrainei, intr-o partida din cadrul Grupei C a Campionatului European de fotbal – EURO 2016, disputata duminica seara pe stadionul “Pierre Mauroy” din Lille.

Germanii au deschis scorul in minutul 18, prin fundasul central, Shkodran Mustafi, aflat pa prima sa reusita in tricoul Nationalmannschaft, rezultatul final fiind stabilit in prelungirile jocului de Bastian Schweinsteiger (min.90+2)

Selectionata Poloniei a invins cu scorul de 1-0 (0-0) reprezentativa Irlandei de Nord, duminica la Nisa, intr-o partida din cadrul Grupei C a Campionatului European de fotbal – EURO 2016, condusa de o brigada de arbitri din Romania, avandu-l la centru pe Ovidiu Hategan.

Polonezii au dominat cu autoritate prima parte a intalnirii de pe stadionul Allianz Riviera, insa nu au reusit sa desfaca “lacatul” apararii nord-irlandeze, in ciuda numeroaselor ocazii pe care le-au avut, cele mai importante fiind cele ale lui Blaszczykowski (min.22), Milik (min.31) si Kapustka (min.39).