Ghinion. Halep a fost eliminata din primul tur al turneului de la Wimbledon

Simona Halep a fost eliminata inca din primul tur de la Wimbledon dupa ce a pierdut partida cu Jana Cepelova (locul 106 WTA), scor 7-5, 4-6, 3-6.

Dupa parcursul dezamagitor de la Roland Garros, Simona a avut in fata si de aceasta data presiunea apararii punctelor de la editia de anul trecut, iar acest lucru a parut sa o afecteze.

Sportiva noastra a inceput bine partida, insa Cepelova, o jucatoare din afara top 100 mondial, a reusit sa-i faca fata cu brio.

Cu un usor avantaj, Simona a reusit sa faca break intr-un moment decisiv, a condus cu 6-5 si apoi a luat primul set.

Dupa ce a facut 6-5, Simona a acuzat insa probleme la unghie si a necesitat ingrijiri medicale timp de cateva minute.

Din setul secund, ceva s-a schimbat in jocul Simonei, care a parut mai lipsita de incredere, comitand mai multe greseli nefortate in momente cheie.

Cepelova a luat setul secund cu 6-4, cu ajutorul unui break facut pe final, si a reusit sa trimita meciul in decisiv.

Parcursul slab al Simonei a continuat si aici, slovaca a facut un break important si s-a desrpins la 5-3, iar apoi a castigat partida.

In turul doi, Cepelova va intalni o alta romanca, Monica Niculescu, intr-un meci programat joi.