vineri, 29 martie, 2024

HC VASLUI: Pralea, ingerul vasluienilor

Intr-o sala aproape plina, cu peste 30 de suporteri ieseni si Asociatia Suporterilor Vasluieni in prim plan, cele doua echipe au oferit un spectacol handbalistic de calitate. In prima repriza s-a mers cap la cap mai bine de 20 de minute, pentru ca oaspetii sa profite din plin de erorile din atacul vasluienilor si sa se distanteze la patru goluri. S-a intrat la vestiare cu un avans de trei goluri pentru Iasi, scor 15-18.

Startul reprizei a doua apartine gazdelor, care au in Pralea inger pazitor, reusind sa restabileasca egalitatea la 18.
Impinsi moral de suporteri, vasluienii se distanteaza prima oara la scorul de 24-22 (min.42). Pralea face adevarate minuni in poarta si isi duce echipa la un avans de patru goluri, scor 27-23 (min.49).

Ultimele cinci minute au fost de vis, vasluienii pornind de la scorul de 30-27 si au incheiat cu sala in picioare, scor 33-30.