vineri, 19 aprilie, 2024

Niculescu a fost eliminata de la US Open

Monica Niculescu a fost eliminata, vineri dimineata, in turul al doilea de la US Open.

Tenismena din Romania a pierdut in doua seturi, scor 6-1, 6-4, partida disputata impotriva italiencei Flavia Pennetta. Meciul a durat o ora si 21 de minute.

Romanca a pierdut primul set dupa doar o jumatate de ora, iar in al doilea a revenit si egalat la 2 dupa ce a fost condusa cu 2-0 si a facut 5-4, dupa ce a adversara sa a avut 5-2. La 5-3, Niculescu a salvat trei mingi de meci si a facut breakul, dar nu a putut evita infrangerea.

Monica Niculescu se afla pe locul 41 in clasamentul WTA, in timp ce Pennetta este cap de serie 26 la US Open.

In primul tur, Niculescu reusise o victorie cu 2-1 la seturi in fata rusoaicei Alexandra Panova, dupa un meci de infarct.

In turul trei, Flavia Pennetta va juca impotriva Petrei Cetkovska, din Cehia, locul 149 WTA, care a reusit o surpriza uriasa, eliminand-o pe daneza Caroline Wozniaki, cap de serie numarul 4, scor 6-4, 5-7, 7-6 (7-1).