joi, 28 martie, 2024

Primele medalii pentru gimnastele iesene la Campionatele Nationale

In perioada 2-5 octombrie, Sala Sporturilor Concordia din Chiajna gazduieste Campionatul National de Gimnastica Ritmica pe echipe, individual si ansamblu pentru junioare si senioare, acolo unde este prezent si Clubul Sportiv Scolar Anghel Saligny Iasi, sub conducerea antrenorilor Constantin Radu, Catalina Radu si Oana Cozma. Sambata au continuat intrecerile la individual compus si pe echipe, iar clasamentele finale au fost urmatoarele:

Categoria a III-a (24 sportive in concurs):
La individual compus, ieseanca Roxana Brighenti s-a clasat pe locul 6 si s-a calificat la toate finalele pe obiecte, de duminica, adica la coarda, cerc, minge, maciuci si panglica. Concursul a fost castigat la Denisa Mailat, de la CS Olimpia Bucuresti. Podiumul pe echipe a fost urmatorul: 1. CSM Arad; 2. CSM Ploiesti; 3. LPS Baia Mare.

Categoria a II-a (25 sportive):
La individual compus, podiumul a fost urmatorul:
1. Ana Luiza Filiorianu (CS Olimpia Bucuresti);
2. Andreea Verdes (CSS Anghel Saligny Iasi);
3. Stefana Popa (CSS Anghel Saligny Iasi).
Pe locul 6 s-a clasat ieseanca Andra Ungureanu.

In concursul pe echipe, podiumul a fost urmatorul:
1. CS Olimpia Bucuresti;
2. CSS Anghel Saligny I Iasi (Andreea Verdes si Stefana Popa);
3. LPS Targu Mures.

Pe locul 6 s-a clasat echipa CSS Anghel Saligny II Iasi (Andra Ungureanu si Daria Moisa).
Cu mentiunea ca in finalele pe obiecte de duminica nu sunt admise in concurs decat cate doua sportive de la fiecare club, remarcam ca la toate cele 5 finale (coarda, cerc, minge, maciuci si panglica) au promovat doar iesencele Andreea Verdes si Stefana Popa, nu si Andra Ungureanu.

Senioare (17 sportive):
La individual compus, podiumul de premiere a fost urmatorul:

1. Alexandra Piscupescu (CS Olimpia Bucuresti);
2. Diana Pavel (CSS Anghel Saligny Iasi);
3. Adriana Teocan (CS Olimpia Bucuresti).

Pe locul 6 s-a clasat Madalina Sufaru (CSS Anghel Saligny Iasi).
Pe echipe, podiumul de premiere s-a prezentat astfel:
2. CSS Anghel Saligny Iasi (Diana Pavel si Madalina Sufaru);
3. CSM Arad.

Diana Pavel s-a calificat la toate cele patru finale pe obiecte (cerc, minge, maciuci si panglica) de duminica, iar Madalina Sufaru doar la trei (cerc, maciuci, panglica). “Este un concurs greu aici, la Chiajna, unde nu prea ai timp de odihna. Am cucerit sambata primele medalii, duminica speram sa fie mai multe”, a declarat in direct de la Chiajna antrenorul coordonator al gruparii CSS Anghel Saligny Iasi, prof. Constantin Radu.

La CN de la Chiajna participa gimnaste de la 14 cluburi din tara, precum CS Olimpia Bucuresti, CS Triumf Bucuresti, CSM Arad, CSS Nr. 1 Timisoara, CSU Oradea, CSU Brasov, CSS Nr. 1 Constanta, LPS Bihorul Oradea, LPS Targu Mures, CSS Anghel Saligny Iasi, CSM Ploiesti, CSS Resita, LPS Bistrita, LPS Baia Mare.