vineri, 29 martie, 2024

Rezultatele din mansa retur a optimilor de finala din cadrul Europa League

Sahtior Donetk, echipa antrenata de romanul Mircea Lucescu, s-a calificat in sferturile de finala ale Europa League la fotbal, joi seara, dupa ce a invins-o in deplasare pe Anderlecht Bruxelles cu scorul de 1-0.

Eduardo (90+3) a dat lovitura, la doua minute de la introducerea sa pe teren, intr-un meci in care Anderlecht nu a tras niciun sut pe poarta. In tur, Sahtior castigase cu 3-1.

Derby-ul englez, dintre Manchester United si Liverpool s-a incheiat nedecis pe ”Old Trafford”, 1-1, dar ”cormoranii” merg mai departe dupa victoria cu 2-0 din tur.

Braga a dispus cu 4-1 de Fenerbahce, dar turcii au terminat meciul in opt oameni. Fener se impusese la Istanbul cu 1-0, astfel ca lusitanii merg mai departe.

Sevilla, detinatoarea trofeului, si Dortmund s-au calificat fara emotii mai departe.

Sparta a produs surpriza serii, prin victoria la scor de forfait, 3-0, la Roma, cu Lazio, dupa 1-1 la Praga. Atacantul Kehinde Fatai (ex-Astra Giurgiu) a intrat in minutul 83 la Sparta, in vreme ce romanul Stefan Radu nu facut parte din lotul lui Lazio.

Bilbao a obtinut calificarea gratie regulii golurilor marcate in deplasare, dupa esecul cu 1-2 de la Valencia. Bilbao invinsese in tur cu 1-0.

Villarreal, dupa 2-0 cu Leverkusen, a scos o remiza ”alba” pe terenul ”aspirinelor”.

In sferturi s-au calificat trei echipe spaniole, Villarreal, Athletic Bilbao si Sevilla, cate una din Cehia (Sparta Praga), Ucraina (Sahtior), Portugalia (Braga), Anglia (Liverpool) si Germania (Dortmund).

Rezultate:

Bayer Leverkusen – (+) Villarreal 0-0

In tur: 0-2.

Lazio Roma – (+) Sparta Praga 0-3

Au marcat: Borek Dockal 10, Ladislav Krejci 12, Lukas Julis 44.

In tur: 1-1.

Valencia – (+) Athletic Bilbao 2-1

Au marcat: Santi Mina 13, Aderlan Santos 37, respectiv Aritz Aduriz 75.

In tur: 0-1.

Anderlecht Bruxelles – (+) Sahtior Donetk 0-1

A marcat: Eduardo 90+3.

Cartonase rosii: Aleksandr Kucer (Sahtior, 84), Kara Mbodji (Anderlecht, 86).

In tur: 1-3.

(+) Sporting Braga – Fenerbahce Istanbul 4-1

Au marcat: Ahmed Hassan Koka 11, Josue 69 – penalty, Nikola Stoiljkovic 74, Rafa Silva 83, respectiv Alper Potuk 45.

Cartonase rosii: Mehmet Topal (Fener, 66), Alper Potuk (Fener, 87), Volkan Sen (Fener, 90+7).

Manchester United – (+) Liverpool 1-1

Au marcat: Anthony Martial 32 – penalty, respectiv Philippe Coutinho 45.

(+) Sevilla – FC Basel 3-0

Au marcat: Adil Rami 35, Kevin Gameiro 44, 45.

In tur: 0-0.

Tottenham Hotspur – (+) Borussia Dortmund 1-2

Au marcat: Son Heung-Min 74, respectiv Pierre-Emerick Aubameyang 24, 71.

In tur: 0-3.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat in sferturile de finala.

Tragerea la sorti a meciurilor din sferturi va avea loc vineri, la Nyon, de la ora 14,00 (ora Romaniei).