joi, 28 martie, 2024

Romania a invins Spania la Euro 2014, dupa un meci fabulos

Nationala de handbal feminin a Romaniei a dovedit ca nu merita sa piarda meciul de sambata cu Ungaria, cand tricolorele au fost executate de brigada de arbitri. Cu sanse infime de a mai prinde un loc in semifinale si la mana altor rezultate, Romania a revenit formidabil in fata Spaniei dupa ce a fost condusa cu cinci goluri la pauza. Tricolorele au reusit cea mai buna a doua repriza din ultimii ani si s-a impus in final la doua goluri diferenta, scor 22-20. Paula Ungureanu a avut o prestatie extraordinara cu un procentaj de 50% la aruncarile ibericelor. In atac din nou Cristina Neagu a facut diferenta pe final, cand a tras intreaga echipa dupa ea luand jocul pe cont propriu. Romania a condus in premiera in minutul 5 dupa o aruncare a lui Chiper de pe extrema dreapta (3-2), pentru ca in minutul 10 avantajul echipei noastre sa fie de doua goluri (5-3). Aceeasi Chiper a inscris cu o bolta superba tot din extrema.

Partea secunda a reprizei inaugurale a apartinut Spaniei, jucatoarele iberice facand diferenta in actiunile unu contra unu, astfel ca in minutul 20 tabela arata 11-8 in favoarea adversarelor noastre. Time out-ul solicitat de Gheorghe Tadici a rezumat cel mai bine cele petrecute pe parchetul salii din Debrecen pe parcursul primei reprize: “Bai, puneti mana si jucati ca de asta am venit aici. E competitie”. Dupa ce a intrat la cabine cu un deficit de cinci goluri (9-14), Romania s-a trezit in repriza secunda ca dintr-un vis urat si a inceput sa joace un handbal extrem de eficient, impinsa ce e drept de la spate si de interventiile Paulei Ungureanu. Spania a continuat sa conduca pana la jumatatea reprizei a doua, insa Neagu a restabilit egalitatea la 16, iar din acel moment Romania a pus stapanire pe joc. Apararea a dus greul, iar in atac ne-am descurcat din ce in ce mai bine preluand conducerea tot prin Neagu in minutul 50 (18-17). Ungureanu a aparat lovitura dupa lovitura spre exasperarea ibericilor, iar finalul a fost total lipsit de emotii, Romania rezolvand ecuatia victoriei cu doua ramase din timpul efectiv. Asa cum era de asteptat, Ungureanu a fost desemnata jucatoarea meciului. In urma rezultatului de aseara, nationala Romaniei acumuleaza 3 puncte si asteapta celelalte rezultate din meciurile de luni, intre Polonia-Norvegia si Ungaria-Danemarca.

Marcatoare:

Spania – Pinedo 5 goluri, Martin 4, Pena 4, Barbosa 4, Mangue 3;
Romania – Neagu 7 goluri, Ardean-Elisei 4, Chiper 3, Bradeanu 2, Tacalie 2, Pirvut 1, Perianu 1, Ciuciulete 1, Chintoan 1.