joi, 28 martie, 2024

S-a facut lumina! Botosaniul a dat de pamant cu Dinamo

La primul meci jucat in nocturna din istoria clubului, FC Botosani a invins Dinamo, cu scorul de 3-2 • Rapidul a invins U Cluj cu un gol marcat in ultimele secunde ale jocului • Tot in etapa 7 din Liga I, CFR Cluj a invins pe Astra Giurgiu, cu scorul de 4-1 • Astazi se vor disputa ultimele doua meciuri din aceasta runda

Sarbatoare la Botosani! Dinamo a fost invinsa dupa 7 etape de FC Botosani, 2-3, si ramane cu 13 puncte in Liga 1. Moldovenii au jucat pentru prima oara sub nocturna pe stadionul local. Botosanenii au fost cei care au trimis primul sut pe poarta, in minutul 26 prin Danci, iar la doua minute dupa aceasta faza a venit si deschiderea de scor. Martinus a trecut frumos pe langa dinamovistul Grecu, i-a pasat in careul mic lui Fulop, iar acesta a inscris.

Flavius Stoican a reactionat imediat si l-a trimis in teren pe Gavrila, acesta luandu-i locul lui Miranda. Schimbarea facuta de antrenorul dinamovist i-a destabilizat pe moldoveni, iar la 2 minute de la aceasta, Alexe a obtinut un penalty, pe care l-a si executat, inscriind fara emotii.

La pauza, Leo Grozavu, antrenorul botosanenilor, a sarit la gatul arbitrului Marius Fesnic si i-a cerut acestuia socoteala pentru penalty-ul acordat dinamovistilor. Arbitrul nu s-a pierdut cu firea si l-a trimis in tribune pe tehnician. Partea a doua a jocului a fost una dominata de culoarea rosie, si nu e vorba de Dinamo, ci de cartonasele rosii pe care arbitrul le-a aratat pe rand lui Fai, in minutul 57, si lui Barboianu, cu un sfert de ora inainte de final. Fiecare a primit cel de-al doilea “galben” al meciului si automat au fost trimisi la cabine. Golul doi al Botosaniului a venit in minutul 61, cand Ngadeu a reluat cu capul o lovitura de colt si l-a invins pe Marc. Cu 3 minute inainte de final, Gavrila restabilea egalitatea si parea ca cei doi oameni in minus nu contau. Dar abia intratul Roussel a adus golul victoriei la un minut de la reusita dinamovistilor si astfel moldovenii deschideau sampania sa sarbatoreasca inaugurarea nocturnei, dar si victoria impotriva lui Dinamo.

Tot ieri, Rapidul a invins U Cluj cu scorul de 2-1, la debutul lui George Ogararu pe banca “sepcilor rosii”. Rapid si U Cluj au inceput meciul in viteza, iar in minutul doi mingea deja poposea in poarta lui Bornescu, insa arbitrul a anulat golul pentru un fault la portarul rapidist. Spre finalul primei reprize, ritmul jocului a inceput sa scada treptat, ambele echipe asteptand pauza, insa Laurentiu Bus a marit tempoul invingandu-l pe Veselovsky cu un sut superb la coltul lung (38).

Clujenii au fost mult mai agresivi in repriza a doua, si pana la urma au reusit sa restabileasca egalitatea prin Musat, care a inscris din penalty (61). In timp ce minutele se scurgeau, Ionel Ganea isi impingea jucatorii in fata, dar a fost taxat imediat de suporterii giulesteni, nemultumiti de jocul echipei, scandarile preferate de fanii rapidisti fiind “Demisia!” si “Afara din Giulesti!”. In timp ce suporterii isi cantau nemultumirea, tanarul Florin Calin, aflat la al doilea sau meci in Liga 1, a dat lovitura si a inscris golul victoriei pentru Rapid (90+3).

Sambata seara, derby-ul dintre CFR Cluj si Astra Giurgiu s-a incheiat cu victoria ardelenilor, 4-1, dupa un meci superb. Minutul 33 a adus primul gol al CFR-ului, dupa ce Monroy a trimis o minge peste apararea Astrei, iar Deac a preluat pe piept si l-a executat pe Lung jr. cu un sut din 6 metri. Desprinderea clujenilor a venit in minutul 44, dupa o pasa cu calcaiul a lui Deaca catre Tade, care a si inscris. Imediat dupa pauza, Astra a redus din handicap, dupa o cursa formidabila a lui Fatai, abia intrat pe teren, Felgueiras a intervenit, dar mingea respinsa a ajuns pana la De Amorim care a inscris.
Cu 25 de minute inainte de final, Ben Youssef a vazut direct cartonasul rosu pentru un fault in pozitie de ultim aparator, fapt ce le-a facut meciul mai usor ardelenilor. Acest lucru s-a vazut in minutul 77, cand Guima a inscris cu capul din 5 metri, dupa centrarea lui Camora de pe partea stanga. Recitalul l-a incheiat Tade, care a inscris din penalty in ultimul minut de joc. Tot sambata, Viitorul, cu Gica Hagi in postura de director tehnic, a invins-o cu 2-0 pe Ceahlaul prin golurile marcate de Florin Tanase si Mitrita.