vineri, 29 martie, 2024

Simona Halep a fost desemnata a doua jucatoare a lumii pe zgura

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, clasata pe locul sase in ierarhia WTA, a fost desemnata, miercuri, a doua jucatoare din circuit, in momentul actual, cu cele mai multe puncte castigate pe zgura, conform site-ului wtatennis.com.

Turneul de la Roland Garros, dotat cu premii totale in valoare de peste 32 de milioane de dolari, organizat la Paris in perioada 22 mai – 5 iunie, va alinia la start cel putin patru romance aflate pe tabloul principal. Simona Halep, Irina Begu, Monica Niculescu si Alexandra Dulgheru. In incercarea de a gasi jucatoarele “specialiste” pe zgura, suprafata pe care se disputa turneul, oficialii WTA au alcatuit un clasament in care Simona Halep se afla pe locul doi, dupa liderul mondial Serena Williams.

Constanteanca de 24 de ani a castigat turneul de la Roland Garros pe perioada junioratului, in anul 2008, dupa o finala cu o alta romanca, Elena Bogdan.

10. Madison Keys (SUA) – 1139.75 puncte

La limita Top 10, respectiv pe locul 11, se afla o alta romanca, Irina Begu, clasata pe locul 28 in ierarhia WTA, cu 1125 de puncte castigate pe zgura. In 2014, Simona Halep a reusit sa ajunga in finala turneului de la Roland Garros, pe care a pierdut-o in fata Mariei Sarapova, in trei seturi, scor 4-6, 7-6, 4-6. De partea cealalta, Irina Begu a ajuns, saptamana trecuta, in semifinalele turneului de la Roma, unde a fost eliminata de Serena Williams, scor 4-6, 1-6.