Simona Halep a invins-o pe Serena Williams, la Turneul Campioanelor.

Simona Halep, locul 4 WTA, a invins-o, miercuri, cu scorul de 6-0, 6-2, in 65 de minute, pe americanca Serena Williams, in etapa a doua a Grupei Rosii a Turneului Campioanelor, de la Singapore, aceasta fiind primul succes al romancei in fata celei mai bune jucatoare de tenis din lume.

Serena Williams, locul 1 WTA, nu mai pierduse un set fara sa castige vreun game din mai 2013, de la turneul de la Madrid. Acesta este al optulea set pierdut cu 0-6 de Williams in cariera.

Halep si Williams s-au mai intalnit de trei ori pana in prezent, de fiecare data impunandu-se jucatoarea americana. Ele au jucat prima data una impotriva celeilalte in 2011, in turul doi al turneului de la Wimbledon, cand Serena Williams a castigat in trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-1.

Urmatoarele doua partide au avut loc in 2013 si s-au incheiat cu scorul de 6-3, 6-0, in semifinalele turneului de la Roma, si cu scorul de 6-0, 6-4, in sferturile de finala ale turneului de la Cincinnati