vineri, 19 aprilie, 2024

Simona Halep s-a CALIFICAT in sferturile turneului de la Wimbledon.

Simona Halep, locul 3 WTA si cap de serie numarul 3, a invins-o, marti, cu scorul de 6-3, 6-0, pe sportiva Zarina Dias din Kazahstan, pozitia 72 in ierarhia mondiala, calificandu-se in premiera in sferturile de finala ale turneului de la Wimbledon.

Simona Halep a reusit in acest an sa atinga sferturile de finala la toate turneele de Grand Slam disputate, Australian Open, French Open, unde a jucat finala si acum, la Wimbledon.

Halep a egalat cea mai buna performanta a unei romance pe iarba londoneza, calificarea Virginiei Ruzici in sferturile de finala, in 1978 si 1981. Cel mai bun rezultat al unui roman la Wimbledon este disputarea finalei. Ilie Nastase a reusit acest lucru de doua ori, in 1972 si 1976.

Marti, Simona Halep si-a dominat permanent adversara. Dupa un prim ghem echilibrat, adjudecat de Dias pe propriul serviciu, Halep a castigat 11 mingi la rand. Romanca a obtinut un break in al treilea ghem si altul in cel de-al noualea, impunandu-se cu 6-3 in primul set, dupa 29 de minute. In setul secund, Halep a avut singurele ezitari la scorul de 4-0, cand Dias a beneficiat de doua mingi de break. Nu si le-a fructificat si sportiva din Constanta a luat setul la 0, dupa 28 de minute, si meciul in mai putin de ora.

In faza urmatoare Halep va juca impotriva invingatoarei din partida dintre germanca Sabine Lisicki, locul 19 WTA si cap de serie numarul 19, si Iaroslava Svedova (Kazahstan), locul 65 WTA.

Calificarea in sferturi este recompensata cu un cec in valoare de 226.000 de lire sterline (aproximativ 280.000 de euro) si 430 de puncte WTA.

Sabine Lisicki, adversara Simonei Halep in sferturile de finala ale turneului de la Wimbledon

Sabine Lisicki, locul 19 WTA si cap de serie numarul 19, a invins-o, marti, cu scorul de 6-3, 3-6, 6-4, pe Iaroslava Svedova (Kazahstan), locul 65 WTA, in optimile de finala ale turenului de la Wimbledon si va juca in faza urmatoare impotriva Simonei Halep, locul 3 WTA si cap de serie numarul 3.

Lisicki a avut un meci greu in optimi, fiind nevoita sa joace aproape doua ore. Halep a stat numai 57 de minute pe terenul doi, in meciul cu Zarina Dias, tot din Kazahstan, scor 6-3, 6-0.

Jucatoarea germana a solicitat time out medical la scorul de 1-1 in decisiv, din cauza unor dureri musculare in zona cervicala. Si Simona Halep a parut ca are ceva probleme de sanatate, ea jucand marti, cu coapsa stanga bandajata.

Lisicki, 24 de ani, a fost finalista anul trecut la Wimbledon, cand a pierdut in fata frantuzoaicei Marion Bartoli, scor 1-6, 4-6. Acesta este turneul de Grand Slam favorit al jucatoarei germane, ea fiind sfertfinalista in 2009 si 2012 si semifinalista in 2011.

Scorul intalnirilor directe Halep – Lisicki este de 2-1 in favoarea romancei, care a castigat in 2013 (Miami, turul I, 6-2, 3-6, 7-5, pe hard) si 2014 (Madrid, optimi, 5-7, 6-3, 6-2, pe zgura). Victoria germancei dateaza din 2011 (turul I la Stanford, 6-1, 6-2, pe hard).

Actualul antrenor al Simonei Halep, belgianul Wim Fissette, a pregatit-o pe Sabine Lisicki, in 2013. Sprtiva germana, fosta locul 12 WTA, in 2012, a castigat in cariera 4,7 milioane de dolari premii si a triumfat in trei turnee, de alte cinci ori fiind finalista.

Partida Simona Halep – Sabine Lisicki va avea loc cel mai probabil miercuri.

DESFASURAREA PARTIDEI HALEP-DIAS:

UPDATE Simona Halep e in sferturi la Wimbledon! Romanca o invinge pe jucatoarea din Kazahstan cu 6-3, 6-0

UPDATE 5-0 pentru Halep si romanca se afla la un singur game distanta de sferturile turneului de la Wimbledon

UPDATE Halep castiga game-ul cu numarul 3 din setul 2, apoi se distanteaza la 4-0 dupa un game lung pe serviciul lui Dias

UPDATE Halep incepe bine si primul set si conduce acum cu 2-0

UPDATE Halep castiga primul set cu 6-3.

UPDATE Halep isi face serviciul si se distanteaza la 3-1 in primul set

UPDATE Halep castiga din nou un game la 0, de data aceasta pe serviciul adversarei. 2-1 pentru romanca, ce urmeaza la serviciu