joi, 28 martie, 2024

Slab sa fii, noroc sa ai! CSMS a obtinut o remiza cu doua autogoluri

Fotbalistii de la CSMS Iasi au smuls o remiza, scor 2-2 (1-1), in partida cu ASA Targu Mures, din etapa 7 a Ligii I de fotbal, intr-un meci in care muresenii au marcat toate cele patru goluri • CSMS Iasi ramane in continuare fara victorie, aduna doar 4 puncte si are un nou meci extrem de dificil etapa viitoare, sambata, 20 septembrie, la Dinamo Bucuresti

Se poate in fotbal sa nu marchezi niciun gol, sa primesti doua si totusi sa termini meciul la egalitate? Fotbalistii de la CSMS Iasi ne-au oferit ieri raspunsul la aceasta intrebare. Au smuls o remiza, scor 2-2 (1-1), in partida cu ASA Targu Mures, din etapa 7 a Ligii I de fotbal, intr-un meci in care muresenii au marcat toate cele patru goluri.

La primul meci al lui Ionut Chirila in fata iesenilor, CSMS a deschis scorul prin autogolul lui Bejan (9), N’Doye (30) si Goga (64) au intors situatia, pentru ca Hora sa puna egal intre gazde si ASA Targu Mures cu o lovitura de cap neinspirata, spre final.

Iesenii au parut o echipa mai vie decat pe timpul lui Marius Lacatus, au dominat teritorial partida, dar nu au impresionat nici de aceasta data in fata unei formatii cu jucatori extrem de valorosi: Goga, Zicu, Gabi Muresan, N’doye, Hora. CSMS a reusit sa se desprinda pe tabela inca din primele minute, dupa o centrare a lui Ciucur spre Cretu, deviata in mod nefericit de stoperul Bejan (‘9). In minutul 21, Cretu a obtinut o lovitura libera la marginea careului de 16 metri, dar Wesley a batut extrem de slab in zid. Din respingere, Ciucur a continuat cu un sut putin pe langa stalpul din stanga lui Viciu.

Nici Daniel Novac nu a fost mai precis la finalizare, cinci minute mai tarziu, dupa o executie imprecisa in diagonala la pasa stralucitoare in careu a lui Wesley. Pe contraatac, senegalezul Ousmane N’Doye a restabilit egalitatea, cu un sut simplu din apropiere, in minutul 30. Cu un minut inainte de pauza, inca o ocazie mare de gol pentru ASA! Hora a centrat periculos in gura portii, Marius Constantin  a plonjat in careu, iar N’Doye a deviat slab din apropiere. La faza imediat urmatoare, Voiculet comite fault din spate, insa arbitrul Iulian Dima il iarta de al doilea cartonas galben si implicit de eliminare.

Dupa pauza, iesenii au fost mai prezenti in joc, dar nu au amenintat poarta lui Viciu, centrarile gazdelor lovindu-se de obicei de primul adversar. Nici ASA Targu Mures nu parea capabila sa puna probleme gazdelor, pana in minutul 64, cand Goga a sutat superb, cu efect din marginea careului mare si l-a invins pe Caparco. Jucatorii lui Ionut Chirila au fost incapabili sa dea vreo replica si se parea ca vom asista la un nou esec al echipei din Copou. Nu a fost de acord insa Hora, care in minutul 82 a inscris cu capul in propria poarta, dupa o centrare buna a lui Tiganasu. Finalul de meci a fost unul pe contre. Bumba si Hora au trecut putin pe langa golul victoriei, in timp ce Amauri chiar a inscris, in prelungiri, dar reusita a fost anulata corect pe motiv de off-side. Si totusi iesenii puteau obtine toate punctele puse in joc, in prelungiri, cand Voicu nu a fost capabil sa impinga in poarta o minge primita in marginea careului mic, tragand din pozitie ideala in portarul Viciu. CSMS Iasi ramane in continuare fara victorie, aduna doar 4 puncte si are un nou meci extrem de dificil etapa viitoare, sambata, 20 septembrie, la Dinamo Bucuresti (ora 21.00).

Reactii la finalul partidei

Ionut Chirila, antrenor CSMS Iasi: “Este un rezultat echitabil. Noi am avut primele 30 de minute extraordinare, cu o circulatie a balonului si o posesie bune, am tinut adversarul in terenul lui. La 1-0 am avut o bara si daca marcam puteam intra cu 2-0 la pauza. In ultimele 15 minute din repriza a doua am cedat, dar am avut puterea sa revenim si sa egalam. Consider ca este un rezultat meritat pentru primele 30 de minute facute si pentru faptul ca am revenit pe final. Mai mult, am avut ocazia sa marcam golul victoriei pe final, prin Dobre, dar trebuie sa fim umili si sa recunoastem ca rezultatul este echitabil. Important este ca am crescut in joc fata de meciul de la Cluj, vom creste de la meci la meci. Acum am jucat 30 de minute, apoi vom juca 50, apoi 70, pana vom deveni o echipa puternica. Trebuie sa avem rabdare, nimic nu este prea tarziu, nu putem construi o echipa peste noapte”.

Adrian Falub, antrenor ASA Targu Mures: “Cand faci un egal cu doua autogoluri marcate, al doilea in minutul 88, ar trebui sa fii nemultumit, dar pana la urma e un punct obtinut in deplasare. Am inceput meciul destul de prost, in primele 15 minute am jucat foarte relaxat, dar apoi am echilibrat jocul si am egalat. Iasul nu merita locul din clasament. Au facut un joc bun azi, au evoluat cu entuziasm, cu incredere, dar jucatorii resimt startul slab de sezon. Imi este dor de Iasi, am ramas cu amintiri placute de aici. Cretu este titular, Avramia si Herghelegiu joaca si ei la o echipa buna, Badic este in lot, sunt jucatori pe care i-am promovat. Am construit ceva aici, poate dupa Cluj am ramas cu amintirile cele mai placute de la Iasi”.

Florin Prunea, presedinte CSMS Iasi: “Am obtinut un punct meritat, ii felicit pe jucatori pentru ardoarea cu care au evoluat. Acestea sunt prestatiile pe care le astept, cu siguranta jocul va creste de la meci la meci. Sunt multumit de modul cum arata echipa”.

CSMS Iasi: Caparco – Voicu, Cr. Munteanu (B. Visa ’76), Mihalache, Tiganasu – Olah, Novac – Bosoi (V. Dima ’46), Cretu, Ciucur – Wesley (L. Dobre ’72). Antrenor: Ionut Chirila.
ASA Targu Mures: Viciu – Feussi, Bejan, Constantin, Sepsi –  N’Doye (Amauri ’77), Muresan, Voiculet (Gorobsov ’50) – Hora, Goga, Zicu (Cl. Bumba 58). Antrenor: Adrian Falub.