sâmbătă, 20 aprilie, 2024

Steaua a eliminat CSMS Iasi din Cupa Romaniei

Fotbalistii CSMS Iasi nu au fost in stare sa profite de faptul ca antrenorul Costel Galca si-a lasat in tribune toate vedetele si a trimis in teren numai jucatori care au aparut sporadic pana acum in echipa Stelei • Nicusor Stanciu a marcat unicul gol al meciului din Copou, in minutul 89

CSMS Iasi a ratat o sansa uriasa de a scrie istorie in Cupa Romaniei. Echipa lui Nicolo Napoli a fost eliminata din optimi, de rezervele Stelei. Campioana s-a impus in Copou in fata a peste 6.000 de ieseni, cu scorul de 1-0, dupa un gol marcat de Stanciu, in minutul 89. Wesley si compania nu au fost in stare sa profite de faptul ca antrenorul Costel Galca si-a lasat in tribune toate vedetele si a trimis in teren numai jucatori care au aparut sporadic pana acum in echipa Stelei.

In prima repriza, iesenii nu s-au apropiat de poarta lui Cojocaru. Steaua a dominat jocul, dar nici campionii nu au pus prea tare in pericol buturile portii lui Grahovac. Doar Stanciu si Valceanu au incercat in cateva randuri sa-l surprinda pe portarul gazdelor, dar suturile lor fie nu au fost cadrate, fie au fost retinute fara probleme de Grahovac. In minutul 44, Gabi Matei a centrat de pe partea dreaptam mingea a traversat careul si a ajuns la Tosca, cel care a tras aiurea din pozitie ideala. Tot stelistii puteau deschide scorul si in prelungirile primei reprize. Neagu a tras superb din lovitura libera, Grahovac respingand in corner de sub bara.

Dupa pauza, iesenii au jucat cu mai mult curaj si au dominat meciul, profitand si de apatia Stelei. Ocaziile importante s-au lasat insa asteptate. In minutul 85, Badic putea inscrie cel mai important gol al carierei. Dupa o minge centrata in careu de Voicu si deviata de Wesley, Badic se trezeste singur la 9 metri, de unde trage mult peste poarta. Simtind pericolul, stelistii au iesit imediat la atac. Doua minute mai tarziu, Matei a reluat cu capul o centrare venita de pe partea stanga, iar mingea a fost respinsa greu in corner de Grahovac. Portarul CSMS nu a mai avut ce face in minutul 89, cand Stanciu a profitat de o gafa a lui Alex Cretu, care a pierdut o minge la 10 metri (tinut usor de stelist) si a marcat golul unei victorii dramatice pentru campioni.

Tot ieri, in primul meci din aceata faza a competitiei, a fost detonata prima bomba a optimilor. Dupa ce a eliminat Astra Giurgiu, CS Mioveni a mai facut o victima importanta. Argesenii au castigat meciul de pe teren propriu cu Dinamo, scor 1-0 si s-au calificat in sferturile de finala. Echipa lui Claudiu Niculescu a inscris golul victoriei in minutul 23, cand Traian Marc si Barboianu s-au incurcat unul pe celalalt, iar Ayza a profitat si a inscris in poarta goala.

CSMS Iasi: Grahovac – I. Voicu, Cretu, Cr. Munteanu (’32 Plamada), Tiganasu, – Novac, Olah – Bole (’80 Badic), Wesley, Al. Ciucur – Onduku. Antrenor: Nicolo Napoli
Steaua: Cojocaru – Rapa, Luchin, Filip, Tosca – Bourceanu, Breeveld – Matei, Neagu, N. Stanciu – Valceanu (’83 Macris). Antrenor: Costel Galca.
Arbitri: Mircea Fesnic – Ovidiu Artene si Iulius Timar

Reactii la finalul partidei

Costel Galca, antrenor Steaua: “A fost foarte greu, mai ales in a doua repriza. Prima am controlat-o, dar dupa pauza, noi ne-am retras. Iasul putea inscrie, dar pana la urma norocul a fost de partea noastra. Sunt foarte bucuros ca a revenit Bourceanu. Nu ma intereseaza ca Dinamo a pierdut in Cupa, vrem doar sa castigam meciul nostru direct. Facem eforturi mari sa-l recuperam pe Claudiu Keseru. Eu am amintiri superbe ca jucator din partidele cu Dinamo. Respectam adversarii, dar noi vrem sa castigam acest meci”

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi. “Am facut un meci foarte bun, timp de 90 de minute, dar am pierdut in final. Aveam mingea noi, Cretu a luat mingea, cred ca a fost faultat, dar arbitrul nu a dat nimic si am pierdut. Ne vom uita si pe imagini sa vedem daca a fost sau nu fault. Era mai bine sa fi jucat echipa de baza a Stelei, cu Sanmartean si ceilalti. Sunt multumit de jocul baietilor, dar imi pare rau ca nu am reusit sa castigam si sa mergem mai departe. Obiectivul nostru ramane sa jucam bine, sa castigam puncte si sa evitam retrogradarea.

Florin Prunea, presedinte CSMS Iasi: Acesta este fotbalul. Am jucat de la egal la egal cu Steaua si cred ca meritam sa mergem mai departe. Nu sptiu daca a fost fault, dar in momentul in care ai mingea la picior, ai prim-planul nu trebuie sa cautam alibiuri la arbitri. Imi pare rau ca pe un asemenea frig, am avut alaturi de noi atat de multi oameni, pe care i-am suparat din nou. Pentru noi, de acum ramane sa ne concentram pe meciul de la Rapid, unul extrem de important pentru noi. Cred ca Steaua este favorita la campionat si la cupa.