joi, 28 martie, 2024

Steaua invinge Viitorul lui Hagi cu un gol magnific

Steaua a trecut la limita, scor 1-0, de Viitorul lui Gica Hagi in etapa a noua din Liga 1.

Unicul gol al meciului a fost unul magnific, Stanciu marcand din lovitura libera.

Pe un National Arena aproape gol, echipa lui Hagi, neinvinsa pana la aceasta partida, a inceput mai bine, punand presiune in jumatatea adversa.

Treptat, campioana a reusit sa echilibreze jocul, care s-a transformat intr-o lupta surda in zona mediana a terenului.

Unicul gol al partidei a fost inscris de Nicusor Stanciu in minutul 20. “Decarul” Stelei a trimis balonul impecabil, la vinclu, dintr-o lovitura libera de la peste 25 de metri.

In avantaj pe tabela, stelistii au preferat un joc prudent, concentrat pe defensiva. In schimb, elevii lui Hagi nu au reusit sa se impuna si, in mod firesc, nu au reusit golul egalizator.

“Regele” a sfarsit chiar fiind trimis in tribune in repriza secunda, dupa ce a protestat vehement la o faza la care constantenii au cerut penalti.

In urma acestei victorii, prima de pe teren propriu in acest sezon, Steaua ajunge la 16 puncte si egaleaza Viitorul in clasament.