sâmbătă, 20 aprilie, 2024

VICTORIE pentru Buzarnescu la Roma! In optimi va infrunta liderul mondial

Mihaela Buzărnescu (29 WTA) s-a calificat în optimile turneului de la Roma, după ce adversara sa a abandonat la scorul de 6-4, 3-6, 4-4, transmite Mediafax.

Buzărnescu a început bine partida și și-a adjudecat primul set, scor 6-4, după aproximativ 40 de minute. În setul secund, românca nu a mai avut replică și a pierdut cu 3-6, după ce a pierdut de două ori pe propriul serviciu.

În decisiv, jucătoarea din Germania a condus cu 3-1, însă Mihaela Buzărnescu a egalat la 3, iar la scorul de 3-4, Goerges a acuzat probleme medicale și a solicitat intervenția medicului. După ce partida s-a reluat, s-au mai disputat două puncte, iar Goerges a abandonat la scorul de 4-4, facilitând astfel calificarea româncei în optimi la Roma.

Mihaela Buzărnescu o va întâlni în optimile de finală pe liderul mondial din circuitul feminin, Naomi Osaka. Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, la Nottingham, când a avut câștig de cauză jucătoarea din Japonia.