sâmbătă, 20 aprilie, 2024

Craiova-Dinamo,scor 2-1

CS Universitatea Craiova a învins-o pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 2-1 (0-0), luni seara, la Drobeta-Turnu Severin, în ultimul meci din etapa a 12-a a Ligii I de fotbal.

Craiovenii s-au impus prin golurile marcate de Andrei Ivan (55), cu un şut-centrare deviat de Sergiu Hanca, şi de Marius Briceag (71), de asemenea, cu un şut-centrare. Pentru Dinamo a înscris Sergiu Hanca (62).

Universitatea a avut şi o bară, prin brazilianul Madson (66). Sud-americanul, intrat pe gazon în minutul 56, a părăsit terenul în minutul 75, din cauza unei accidentări.

Echipa din Bănie îşi păstrează locul al doilea în clasament după această victorie. Pentru Dinamo a fost primul meci cu Adrian Mutu în postura de manager general.

Universitatea nu a pierdut niciun meci acasă în acest sezon şi are un singur eşec în ultimele şapte etape (patru victorii, două egaluri).

Dinamo nu are nicio victorie în ultimele patru etape şi un singur succes în opt etape (trei egaluri şi trei eşecuri).