joi, 28 martie, 2024

Croatia elimina Danemarca dupa o loterie nebuna a penaltiurilor la Cupa Mondiala

Croatia s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de fotbal, dupa executarea loviturilor de departajare, scor 1-1 la finalul primelor 120 de minute, apoi 3-2 la o loterie nebuna a penaltiurilor in fata Danemarcei.

La loviturile de departajare au marcat Kjaer si Krohn-Deli pentru danezi, in timp ce croatii au punctat prin Kramaric, Modric, cel care ratase in minutul 116 un penalti si Rakitici, omul decisiv de la FC Barcelona.

Subasic a fost eroul Croatiei cu 3 penaltiuri aparate, practic omul cel mai important al acestei optimi de finale, mai inspirat decat Kasper Schmeichel, care a aparat si el 2 lovituri la loteria sau ruleta ruseasca.

Doar primele 4 minute din primele 90 au fost cu adevarat interesante si demne de privit. In rest, o inclestare surda si deloc placuta ochiului intre doua echipe ambitioase, darze, tenace, dar care in aceasta zi nu au cochetat cu spectacolul.

Danemarca a inceput in forta cu gol in minutul 2, marcat de Jorgensen, dupa o balbaiala in careul croat, ulterior unei aruncari de la margine care s-a transformat intr-un veritabil corner. Delaney l-a ajutat mult pe Jorgensen, practic i-a pasat decisiv, iar sutul ultimului l-a pacalit pe Subasic, balonul din mana ajungand in plasa.

Doar doua minute s-au bucurat danezii, caci Croatia avea sa egaleze in minutul 4, sut Mandzukic din careul mic fara emotii, dupa ce mingea a ajuns norocos la varful lui Juve printr-o deviere de la Delaney.

Aici fotbalul s-a oprit in fostul oras al lui Gorki, chiar daca sansele de gol au mai aparut pe ici pe colo. Eriksen a lovit bara, de exemplu, cu un lob fin din coltul careului, croatii au cerut 1-2 lovituri de la 11 metri, mai ales dupa un duel in care Mandzukic a pretins ca a fost tras de tricou.

Nimic nu a putut schimba scorul final dupa primele 90 de minute, nici macar ocazia lui Martin Braithwaite nu a mai putut schimba cursul jocului.

Iar minutele de prelungire nu aveau cum sa schimbe acest mod de a juca, impresia fiind ca practic din minutul 4 cele doua echipe au asteptat loviturile de departajare.

Dar a avut loc un mic twist in acest scenariu, care a venit in minutul 116. Un penalti primit de Croatia dupa un fault clar la Rebic in postura de ultim aparator, iar toata lumea o vedea pe echipa ex-iugoslava mai departe, cand Luka Modrici mai avea cativa pasi pana sa execute.

Totusi, Kasper Schmeichel, cu tatal sau Peter Schmeichel in tribune, a ghicit coltul, croatul a tras slab oricum si a salvat situatia, ducand partida spre o noua loterie, sau ruleta ruseasca daca tot suntem in zona, exact asa cum s-a intamplat mai devreme la Spania – Rusia.

Acolo, totul s-a decis printr-o loterie al carui film il puteti citi mai jos.

Croatia merge in sferturi si va da peste gazda Rusia, iar visul de a repeta macar bronzul mondial din 1998 sta inca in picioare.

LIVE TEXT

Final! 3-2 dupa loviturile de departajare!

Gol Croatia! Inscrie Ivan Rakitic!

Urmeaza Croatia si Ivan Rakitic este cel ales pentru aceasta misiune…

Fantastic! Nicolai Jorgensen (Danemarca) este devastat! Rateaza si se indreapta cu capul in pamant catre colegii de echipa…

Josip Pivaric rateaza lovitura!

Awwww! Lasse Schone (Danemarca) isi rateaza incercarea de la 11 metri!Gooool! Luka Modric (Croatia) nu iarta de la punctul cu var!

Gooool! Michael Krohn Dehli (Danemarca) inscrie!

Gol! Andrej Kramaric transforma penalty-ul!Gooool! Simon Kjaer (Danemarca) marcheaza din penalty!

Incredibil! Milan Badelj (Croatia) nu reuseste sa fructifice lovitura de pedeapsa!

Oooooo! Christian Eriksen (Danemarca) rateaza!

Meciul ajunge la penalty-uri!

1-1 dupa prelungiri!

120' +1 Pe Stadionul Nijni Novgorod, al patrulea oficial arata ca vor fi adaugate 1 minute la A doua repriza de prelungiri.

120' Lovitura de poarta Danemarca.

120' Suteaza Andrej Kramaric, dar nu nimereste poarta.

119' Luka Modric (Croatia) suteaza pe poarta, dar rateaza.

117' Lovitura libera Croatia in propria jumatate.

116' Luka Modric rateaza penalty-ul!

115' Mathias Jorgensen (Danemarca) ia galben. Va fi suspendat in urmatorul meci!

114' 11 metri! Croatia beneficiaza de un penalty!

114' Danemarca are aut.

113' Lovitura de poarta Croatia.

113' Nicolai Jorgensen de la Danemarca gaseste un culoar si suteaza, dar mingea ocoleste poarta.

112' Danemarca are un aut in jumatatea celor de la Croatia.

111' Danemarca primeste o aruncare de la margine in jumatatea proprie.

110' Lovitura libera pentru Croatia in jumatatea proprie.

107' Aut de margine pentru Danemarca in jumatatea adversa.

106' Mateo Kovacic (Croatia) suteaza spre poarta, dar mingea este respinsa de o aparare atenta.

A inceput a doua repriza de prelungiri.

105' +1 Aruncare periculoasa pentru Croatia.

105' +1 1 minute vor fi adaugate la Prima repriza de prelungiri.

105' Danemarca repune din 6 metri.

105' Arbitrul Nestor Pitana semnalizeaza aut de margine pentru Croatia in jumatatea celor de la Danemarca.

105' Nestor Pitana acorda corner pentru Croatia.

104' Luka Modric (Croatia) bate un corner.

102' Pe Stadionul Nijni Novgorod, Croatia este penalizata pentru ofsaid.

101' Aruncare pentru Croatia intr-o zona periculoasa.

100' Croatia primeste o lovitura libera.

100' Aruncare pentru Danemarcain jumatatea proprie.

99' Mingea e iar in joc dupa repunerea din coltul careului mic a celor de la Croatia.

99' Lasse Schone (Danemarca) prinde un sut, dar rateaza tinta.

98' Michael Krohn Dehli intra in locul lui Thomas Delaney.

98' Arbitrul Nestor Pitana semnalizeaza aut de margine pentru Danemarca in jumatatea celor de la Croatia.

97' Andrej Kramaric ii ia locul lui Ivan Perisic pentru Croatia.

96' Croatia arunca de la margine.

96' Arbitrul Nestor Pitana da un aut pentru Danemarca aproape de careul celor de la Croatia.

96' Arbitrul Nestor Pitana a acordat o lovitura de la colt pentru Danemarca. Executa Christian Eriksen.

93' Danemarca are aut in apropierea careului.

93' Lasse Schone (Danemarca) suteaza, dar lovitura e blocata de un aparator.

92' Arbitrul Nestor Pitana da un aut pentru Danemarca aproape de careul celor de la Croatia.

Prima repriza de prelungiri este in desfasurare.

Scorul dupa timpul regulamentar este 1-1.

90' +3 Repunere din 6 metri pentru Croatia.

90' +3 Danemarca avanseaza in atac si Martin Braithwaite reuseste sa traga, dar sutul sau rateaza tinta.

90' +3 Christian Eriksen (Danemarca) bate un corner.

90' +2 Danemarca repune mingea in joc.

90' +2 Croatia ataca prin Ivan Rakitic. Totusi, finalizarea acestuia nu schimba tabela.

90' +1 3 minute irosite din cauza intreruperilor vor fi adaugate la Repriza a doua.

90' Pericol pentru Croatia, Danemarca are un aut dintr-o zona periculoasa.

89' Danemarca are un aut in jumatatea celor de la Croatia.

88' Aruncare de la margine Croatia.

88' Croatia repune din 6 metri.

88' Lasse Schone (Danemarca) suteaza, dar rateaza tinta.

87' Luka Modric (Croatia) executa un corner.

86' Danemarca respinge lovitura lui Josip Pivaric.

86' Aut Croatia in apropierea careului de 16 metri advers.

85' Aruncare periculoasa pentru Croatia.

85' Aut Croatia.

85' Mateo Kovacic si-a revenit.84' Danemarca repune mingea in joc.

84' Ivan Perisic(Croatia) trimite o minge cu capul, dar rateaza.

82' Partida este din nou in desfasurare.

82' Mateo Kovacic este accidentat si meciul se intrerupe.

82' Lovitura libera pentru Croatia.

81' Se reia meciul.

81' Se pare ca Ivan Strinic (Croatia) nu mai poate continua. Este inlocuit de Ivan Strinic.

80' Jocul a fost intrerupt! Ivan Strinic (Croatia) se zvarcoleste de durere pe teren, are nevoie de ingrijiri.

80' Aut de margine pentru Danemarca.

79' Aut Croatia.

78' Ante Rebic trage pe poarta dar nu reuseste sa inscrie pentru Croatia.77' Repunere din 6 metri pentru Danemarca.

77' Incearca Luka Modric dar nu nimereste poarta.

76' Aruncare de la margine Croatia.

75' Lovitura libera Croatia in jumatatea adversa.

74' Croatia au repunerea in joc.

74' Trage Christian Eriksen dar balonul trece pe langa poarta.

73' Aut Croatia in terenul advers.

72' Croatia arunca de la margine.

72' Nicolai Jorgensen (Danemarca) trimite la poarta, fara rezultat insa.

71' Zlatko Dalic face o schimbare, Mateo Kovacic il inlocuieste pe Marcelo Brozovic.

70' Aruncare pentru Croatiain jumatatea proprie.

69' Danemarca are aut.

68' Lovitura libera Danemarca in propria jumatate.

67' Croatia primeste o aruncare de la margine in jumatatea proprie.

67' Croatia bate un aut in jumatatea proprie.

67' Mingea e iar in joc dupa repunerea din coltul careului mic a celor de la Danemarca.

66' Nicolai Jorgensen il inlocuieste pe Andreas Cornelius la Danemarca.

66' Lovitura libera pentru Croatia.

65' Aut de margine pentru Croatia in jumatatea adversa.

65' Croatia are un corner, Luka Modricse pregateste sa il execute.

64' Incursiunea lui Ivan Perisic este respinsa de defensiva celor de la Danemarca.

63' Arbitrul Nestor Pitanaacorda o lovitura libera pentru Danemarca in jumatatea proprie.

63' Lovitura de poarta Croatia.

62' Danemarca bate un aut in jumatatea proprie.

61' Arbitrul Nestor Pitanaacorda o lovitura libera pentru Croatia in jumatatea proprie.

61' Danemarca arunca de la margine.

60' Aruncare pentru Croatiain jumatatea proprie.

59' Danemarca repune din 6 metri.

59' Danemarca are aut.

57' Lovitura libera pentru Danemarca.

57' Aruncare de la margine Croatia.

56' Croatia repune mingea in joc.

56' Danemarca preseaza in atac, insa sutul lui Martin Braithwaite nu gaseste poarta.

55' Croatia primeste o lovitura libera.

54' Danemarca are un aut in jumatatea celor de la Croatia.

54' Lovitura libera Croatia in propria jumatate.

53' Arbitrul Nestor Pitana semnalizeaza aut de margine pentru Croatia in jumatatea celor de la Danemarca.

52' Aut Danemarca.

50' Mario Mandzukic (Croatia) este semnalizat in pozitie de ofsaid.

49' Aut de margine pentru Croatia.

49' Lovitura de poarta Danemarca.

48' Lovitura libera in jumatatea adversa pentru Croatia.

47' Aut Danemarca.

47' Danemarca primeste o aruncare de la margine in jumatatea proprie.

46' Danemarca au repunerea in joc.

46' Ivan Perisic (Croatia) reuseste sa traga, dar sutul nu prinde spatiul portii.

46' Aut Croatia in terenul advers.

Pauza in Nijni Novgorod.

45' +2 Mario Mandzukic e OK, a reintrat pe teren dupa accidentarea de adineauri.

45' +2 Se reia partida.

45' +1 Se anunta 1 minute de prelungire.

45' +1 Meciul de pe Stadionul Nijni Novgorod a fost intrerupt pentru cateva clipe. Mario Mandzukic este intins pe gazon si acuza o accidentare.

45' Croatia avanseaza prin Ivan Rakitic, care isi incearca sutul. Mingea prinde cadrul portii, dar tabela ramane neschimbata.

44' Croatia primeste o aruncare de la margine in jumatatea proprie.

43' Aut Croatia.

42' Mingea e iar in joc dupa repunerea din coltul careului mic a celor de la Croatia.

42' Sutul lui Christian Eriksen nu nimereste poarta si scorul ramane acelasi pe Stadionul Nijni Novgorod.

41' Aut Danemarcain apropierea careului.

41' Arbitrul Nestor Pitana fluiera lovitura libera pentru Danemarca.

40' Aut de margine pentru Croatia in jumatatea adversa.

39' Repunere din 6 metri pentru Danemarca.

39' Lovitura de cap a lui Dejan Lovren nu prinde cadrul portii pentru Croatia.

38' Croatia are o lovitura libera interesanta, Danemarca e sub presiune.

37' Lovitura libera pentru Croatiain jumatatea adversa.

37' Lovitura libera pentru Croatia in jumatatea proprie.

35' Lovitura de poarta Croatia.

35' Christian Eriksen (Danemarca) trimite pe langa poarta.

33' Danemarca primeste o lovitura libera.

33' Aruncare pentru Danemarcain jumatatea proprie.

32' Ante Rebic incearca un sut, dar cei de la Danemarca reusesc sa respinga.

32' Lovitura de colt pentru Danemarca.

30' Aut de margine pentru Croatia.

29' Danemarca repune mingea in joc.

29' Suteaza Ivan Perisic, dar nu nimereste poarta.

28' Lovitura libera Croatia in propria jumatate.

28' Mingea e iar in joc dupa repunerea din coltul careului mic a celor de la Croatia.

27' Martin Braithwaite (Danemarca) suteaza, dar nu, nu e gol.

26' Aruncare de la margine Danemarca.

25' Lovitura libera pentru Croatia in jumatatea proprie.

25' Aut Danemarca.

24' Arbitrul Nestor Pitana semnalizeaza aut de margine pentru Danemarca in jumatatea celor de la Croatia.

24' Croatia bate un aut in jumatatea proprie.23' Nestor Pitana acorda corner pentru Danemarca.

23' Danemarca este in atac dar Croatia reuseste sa se apere.

22' Danemarca bate un aut in jumatatea proprie.

21' Repunere din 6 metri pentru Danemarca.

20' Aut de margine pentru Danemarca.

19' Croatia are un aut in jumatatea celor de la Danemarca.

19' Croatia primeste o aruncare de la margine in jumatatea proprie.

15' Aut Danemarca.

15' Aruncare pentru Croatia intr-o zona periculoasa.

13' Aruncare de la margine Danemarca.

13' Aut de margine pentru Croatia in jumatatea adversa.

13' Arbitrul Nestor Pitana a acordat o lovitura de la colt pentru Croatia. Executa Luka Modric.

12' Ivan Perisic (Croatia) incearca o lansare, dar balonul e blocat de un aparator.

11' Croatia are o lovitura libera periculoasa.

10' Lovitura libera pentru Croatia.

9' Aut pentru Danemarcain apropierea careului advers.

9' Danemarca arunca de la margine.

8' Croatia au repunerea in joc.

6' Arbitrul Nestor Pitanaacorda o lovitura libera pentru Croatia in jumatatea proprie.

5' Aut Danemarca in terenul advers.

4' 1:1 Gooool! Mario Mandzukic egaleaza, 1-1!

4' Aruncare pentru Croatiain jumatatea proprie.

3' Croatia are aut.

1' Thomas Delaney a pasat decisiv la gol.

1' 0:1 Goooool! Mathias Jorgensen inscrie, iar Danemarca conduce, 0-1!

1' Danemarca are aut in apropierea careului.

1' Nestor Pitana fluiera startul meciului!