marți, 19 martie, 2024

CSA Steaua Bucuresti a castigat clar derby-ul cu CS Dinamo Bucuresti, scor 35-30 (15-12), in Liga Nationala de handbal masculin

CSA Steaua Bucureşti a câştigat clar derby-ul cu CS Dinamo Bucureşti, scor 35-30 (15-12), miercuri seara, în Sala Sporturilor Concordia din Chiajna, în etapa a 10-a a Ligii Naţionale de handbal masculin informează Agerpres.

Într-o revanşă după finala ediţiei trecute a campionatului, Steaua a condus de la un capăt la altul, diferenţa maximă din prima repriză fiind de patru goluri, iar la pauză ecartul a fost de trei goluri, 15-12.

După pauză, vicecampioana s-a desprins la opt goluri, 32-24 (min. 54), câştigând în cele din urmă cu 35-30.

Pentru campioni au marcat Nicuşor Negru 5 goluri, Amine Bannour 5, Kamel Alouini 5, Răzvan Gavriloaia 4, Vitali Komogorov 4, Andras Szasz 3, Florin Acatrinei 2, Dan Savenco 1, Muhamed Zulfic 1.

Golurile ''roş-albaştrilor'' au fost reuşite de Gabriel Florea 10, Ionuţ Georgescu 8, Nemanja Grbovic 7, Javier Humet 6, Krsto Milosevic 2, Octavian Bizău 2.

SCM Politehnica Timişoara a surclasat-o pe CS Universitatea Cluj cu 41-28 (21-16), cei mai buni marcatori ai bănăţenilor fiind Vuk Milosevic 6, Orbovic 6, Şania 5. Fodorean şi Kotai, cu câte 5 goluri, s-au evidenţiat de la clujeni.

Minaur şi CSU Suceava au câştigat la limită meciurile de acasă.

CS Minaur Baia Mare a dispus de CSM Focşani 2007 cu 25-24 (14-10), golul victoriei fiind reuşit de Tudor Marta, cu 20 de secunde înainte de final.

CSU din Suceava a învins-o pe CSM Făgăraş cu 25-24, obţinând prima sa victorie din acest campionat.

AHC Dobrogea Sud ocupă primul loc, cu 24 puncte (10 jocuri), urmată de CSM Bucureşti, 22 puncte (8 j), SCM Politehnica Timişoara, 19 p (10 j), AHC Dunărea Călăraşi, 18 p (9 j), CS Dinamo, 17 p (9 j), AHC Potaissa Turda, 17 p (9 j), CSA Steaua, 17 p (10 j), etc.