vineri, 26 aprilie, 2024

Cupa Mondiala 2018: Belgia invinge Anglia si castiga grupa

Belgia a castigat cu 1-0 intalnirea jucata joi seara cu Anglia, in ultima etapa din Grupa G de la Cupa Mondiala 2018.

In urma acestui succes, belgienii acumuleaza maxim de puncte si castiga grupa, urmand a intalni Japonia in optimile de finala ale turneului final din Rusia.

De partea cealalta, Anglia termina pe locul doi si va juca in faza urmatoare a competitiei cu Columbia.

Calificate de dinaintea meciului, cele doua nationale au dat impresia in prima repriza ca nu-si doresc primul loc pentru a evita o parte de tabel pe care se afla, printre altele, Brazilia, Franta si Argentina.

De altfel, cei doi selectioneri au menajat titulari, iar jocul a lasat mult de dorit.

Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Adnan Januzaj, in minutul 51, cu o executie superba din interiorul careului.

Golul primit parca i-a trezit pe englezi, care au inceput sa iasa la joc si sa-si creeze ocazii. Courtois a blocat insa excelent poarta, in timp ce la poarta adversa au trecut pe langa golul doi Fellaini si Mertens.

S-a terminat 1-0 si Belgia avanseaza in optimi cu maxim de puncte. Anglia ramane cu 6 puncte, dar merge si ea mai departe dintr-o grupa care n-a avut istoric.

Final, 0-1!

90+2' Incearca Marouane Fellaini dar nu nimereste poarta.

90+1' 3 minute, pierdute din cauza intreruperilor, vor fi adaugate la Repriza a doua.

89' Belgia preseaza si Thorgan Hazard prinde un sut, blocat totusi de apararea adversa.

89' Dries Mertens trage pe poarta dar nu reuseste sa inscrie pentru Belgia.

88' Trage Danny Welbeck dar balonul trece pe langa poarta.

86' Roberto Martinez (Belgia) face schimbare: Dries Mertens il inlocuieste pe Adnan Januzaj.

83' Arbitrul Damir Skomina a acordat o lovitura de la colt pentru Anglia. Executa Marcus Rashford.

83' Marcus Rashford (Anglia) executa un corner.

81' Marcus Rashford (Anglia) trimite pe langa poarta.

79' Danny Welbeck ii ia locul lui Trent Alexander-Arnold.

74' Iese Thomas Vermaelen, intra Vincent Kompany.

70' Fabian Delph (Anglia) suteaza, dar lovitura e blocata de un aparator.

67' Anglia avanseaza in atac si Fabian Delph reuseste sa traga, dar sutul sau rateaza tinta.

66' Anglia are un corner, Trent Alexander-Arnoldse pregateste sa il execute.

66' Anglia in atac, Marcus Rashford trage, dar scorul ramane acelasi.

62' Pe Stadionul Kaliningrad, Anglia este penalizata pentru ofsaid.

60' Damir Skomina fluiera ofsaid la Belgia.

60' Thomas Vermaelen (Belgia) a revenit pe teren.

59' Meciul pe Stadionul Kaliningrad este din nou in desfasurare.

57' Jocul a fost intrerupt! Thomas Vermaelen (Belgia) se zvarcoleste de durere pe teren, are nevoie de ingrijiri.

55' Adnan Januzaj (Belgia) suteaza spre poarta, dar mingea este respinsa de o aparare atenta.

51' Un assist frumos al lui Youri Tielemans.

51' Gol! Belgia conduce, 0-1!

48' Anglia ataca prin Marcus Rashford. Totusi, finalizarea acestuia nu schimba tabela.

46' Anglia face o schimbare: Harry Maguire in locul lui John Stones.

46' Start repriza secunda!

E finalul primei reprize, jucatorii pleaca la vestiare.

45' Anglia are un corner, Trent Alexander-Arnoldse pregateste sa il execute.

40' Suteaza Thorgan Hazard, dar nu nimereste poarta.

38' Sutul lui Thorgan Hazard nu nimereste poarta si scorul ramane acelasi pe Stadionul Kaliningrad.

36' Arbitrul Damir Skomina a acordat o lovitura de la colt pentru Belgia. Executa Thorgan Hazard.

35' Adnan Januzaj (Belgia) suteaza, dar lovitura e blocata de un aparator.

34' Ruben Loftus-Cheek trimite cu capul, dar nu nimereste poarta.

34' Trent Alexander-Arnold (Anglia) bate un corner.

34' Trent Alexander-Arnold (Anglia) suteaza spre poarta, dar mingea este respinsa de o aparare atenta.

33' Damir Skomina ii arata galben lui Leander Dendoncker!

31' Trent Alexander-Arnold de la Anglia gaseste un culoar si suteaza, dar mingea ocoleste poarta.

27' Youri Tielemans (Belgia) incearca o lansare, dar balonul e blocat de un aparator.

27' Marouane Fellaini incearca un sut, dar cei de la Anglia reusesc sa respinga.

27' Belgia avanseaza prin Marouane Fellaini, care isi incearca sutul. Mingea prinde cadrul portii, dar tabela ramane neschimbata.

27' Lovitura de colt pentru Belgia.

27' Belgia avanseaza in atac si Michy Batshuayi trage spre poarta. Anglia se descurca, lovitura e blocata de un aparator.

21' Anglia avanseaza spre poarta, dar arbitrul Damir Skomina fluiera ofsaid.

19' Youri Tielemans (Belgia) incaseaza un galben de la arbitrul Damir Skomina.

10' Sut bun al lui Michy Batshuayi, dar fara rezultat.

14' Cap Jamie Vardy dar balonul trece pe langa poarta.

12' Damir Skomina acorda corner pentru Anglia.

12' Belgia respinge lovitura lui Marcus Rashford.

11' Trent Alexander-Arnold (Anglia) executa un corner.

6' Youri Tielemans trimite balonul pe poarta, dar fara rezultat.

5' Anglia este surprinsa in ofsaid.

1' Damir Skomina fluiera startul meciului!