sâmbătă, 20 aprilie, 2024

Dinamo-HC Vaslui 31-28 (13-14):Infrangere onorabila!

HC Vaslui a mers la Dinamo cu gandul sa nu plece cu o ploaie de goluri. Dupa cum a decurs prima repriza, cei mai pesimisti suporteri vasluieni se gandeau deja la un rezultat pozitiv. Elevii lui Sandu Iacob au avut si doua goluri avans, dupa primul sfert, scor 7-5, insa bucurestenii au refacut echilibrul, oaspetii intrand cu un gol avans la vestiare.
In partea a doua, Anton a fost un mic foc de paie, dupa ce a inscris pentru 15-13, pentru ca Eliodor Voica a trimis pe teren artileria grea, Dinamo luand fata Vasluiului. S-a mers cap la cap pana in minutul 49, cand gazdele s-au desprins pentru prima oara, 25-23. Cu sase minute inainte de final, avans a crescut la trei, scor 27-24. In ultimele 80 de secunde, la scorul de 29-27, vasluienii inca mai sperau la un punct, insa apararea om la om n-a mers corect, iar Ragot a punctat pentru victoria lui Dinamo, meciul incheindu-se cu scorul de 31-28.