marți, 19 martie, 2024

Doua medalii de argint si una de bronz pentru Alexandru Rosu, la Mondialele Universitare

Sportivul roman Alexandru Rosu a cucerit doua medalii de argint si una de bronz in limitele categoriei 77 kg, sambata, la Campionatele Mondiale Universitare de haltere, de la Chiang Mai (Thailanda).

Rosu (27 ani) a cucerit bronzul la stilul smuls, cu performanta de 140 kg, fiind devansat in clasament de moldoveanul Dumitru Captari, 155 kg, si de sud-coreeanul Le Min-woong, 143 kg.

La smuls, Rosu a castigat medalia de argint, cu 176 kg, insa la mare distanta de Captari, care a ridicat 195 kg. Pe locul al treilea s-a clasat sud-coreeanul Lee, cu 172 kg, scrie agerpres.ro.

La total, primul loc a fost ocupat de Captari, cu 350 kg, pe locul secund s-a clasat Rosu, cu 316 kg, iar locul al treilea a revenit lui Lee, cu 315 kg.

Romania va mai fi reprezentata in competitie de alti cinci sportivi: Nicolae Onica (94 kg), Loredana Heghis (58 kg), Bianca Ionita (63 kg) si Mariana-Georgiana Dumitrache (69 kg).