joi, 18 aprilie, 2024

FC Vaslui a castigat derby-ul cu Husana

FC Vaslui a obtinut o victorie importanta in fata Husanei Husi, adversara care a rezistat o singura repriza, scorul pauzei fiind egal, 1-1.

Vasluienii au deschis scorul in minutul 23, prin autogol, iar husenii restabilesc egalitate, cu sapte minute inainte de pauza.

Echilibrul se rupe in partea a doua, dupa ce oaspetii rateaza un penalty, scos de Chisca.

In minutul 57, Robert Chirila, centreaza in fata portii, iar Sergiu Girdea se inalta si trimite in poarta.

Noua achizitie a Vasluiului, Bogdan Morosan, inscrie pentru 3-1. Tot el face dubla, cu patru minute inainte de final. Jucatorul scapa singur spre poarta, dribleaza portarul si trimite in poarta goala.

Partea a doua a fost mult mai animata, husenii reusind sa tina suporterii galben-verzi cu sufletul la gura doar zece minute, dupa accidentarea portarului vasluian.

Pentru FC Vaslui urmeaza o deplasare la Suletea, duminica viitoare.