joi, 25 aprilie, 2024

Fotbal: AC Milan s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei, după ce a caştigat derby-ul cu Inter

AC Milan s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o pe rivala locală Inter cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, în sferturile de finală ale competiţiei.

Tânărul atacant Patrick Cutrone (19 ani) a marcat golul victoriei pentru rossoneri, în min. 105, oferind un moment de fericire suporterilor lui AC Milan, într-un sezon dificil.

O contribuţie majoră la calificare a avut-o şi Antonio Donnarumma (27 ani), al treilea portar al echipei, fratele mai mare al vedetei Gianluigi.

În penultimul act din Coppa Italia, AC Milan o va înfrunta pe Lazio Roma, viitoarea adversară a formaţiei FCSB în şaisprezecimile de finală ale Europa League. AC Milan, aflată pe locul 11 în Serie A, nu a mai câştigat Cupa Italiei din 2003. Prima manşă cu Lazio se va juca pe 31 ianuarie.

În sferturi, Lazio a trecut de Fiorentina cu 1-0.

Ultimele două sferturi de finală vor avea loc la începutul anul viitor: Napoli – Atalanta Bergamo (2 ianuarie) şi Juventus Torino – Torino FC (3 ianuarie).