marți, 16 aprilie, 2024

Halep a fost eliminata de o jucatoare aflata pe locul 74

Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala ale turneului WTA de la Guangzhou, China.

Numarul 2 WTA a fost invinsa in doua seturi, scor 6-4, 6-3, de necunoscuta Denisa Allertova, locul 74 in clasamentul mondial.

Ajunsa in sferturi fara probleme, Simona a cedat incredibil in fata unei sportive bataioase, dar fara un joc cu adevarat impresionant.

Sportiva din Cehia a inceput partida foarte bine si s-a distantat rapid la 3-0, dar Halep a avut o rabufnire de orgoliu si a castigat si ea pe serviciul adversarei. Insa in momentul in care a servit pentru a egala la 5, adversara ei a reusit un nou break si a castigat primul set.

Actul secund a fost putin mai diferit. La scorul de 1-1, pe serviciul Denisei, Halep a avut sansa de a face un break, insa a cedat game-ul si imediat si-a cedat si serviciul.

Allertova s-a distantat din nou si, in ciuda unui break al Simonei, a castigat pana la urma partida.