joi, 28 martie, 2024

Irina Begu, victorie la turneul WTA de la Shenzen. Urmatoarea confruntare ar putea fi cu Simona Halep

Jucatoarea romana de tenis Irina Begu, a patra favorita, s-a calificat, joi, in semifinalele turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 626.750 dolari, dupa ce a invins-o cu 7-5, 7-5 pe unguroaica Timea Babos, cap de serie numarul opt, potrivit AGERPRES.

In primul set, romanca a inceput cu un ghem cedat la zero pe serviciul sau, dar a revenit in joc si a intors scorul, 2-1, desprinzandu-se apoi la 4-2. Babos a egalat, 4-4, a fost 5-5, dupa care Begu a salvat o minge de break, a facut 6-5, iar apoi a castigat setul pe serviciul adversarei (7-5).

Irina Begu a avut 1-0 si 4-1 in actul secund si parea ca va castiga fara emotii, dar a urmat apoi patru ghemuri la rand luate de Babos, carte a condus cu 5-4 si a servit pentru set, insa Begu a egalat, 5-5, impunandu-se cu 7-5, dupa o dubla greseala a unguroaicei.

Begu (27 ani, 43 WTA) a castigat dupa o ora si 55 de minute in fata jucatoarei maghiare (24 ani, 56 WTA), la capatul unui meci in care a avut 3 asi, 3 duble greseli, 17 winners si 23 de erori nefortate. Babos a reusit 2 asi, a comis 8 duble greseli, a adunat 24 de mingi direct castigatoare, dar si 31 de erori neprovocate.

Begu are acum 3-1 in duelurile cu jucatoarea maghiara, pe care a mai invins-o in 2012, in primul tur la Fes (Maroc), cu 7-6 (3), 6-3, si in 2016 in finala la Florianopolis (Brazilia), cu 2-6, 6-4, 6-3. Babos a castigat in 2016 in primul tur la Moscova, cu 2-6, 7-6 (2), 5-7, in primul tur.

Irina si-a asigurat un cec de 43.663 dolari si 110 puncte WTA, iar in penultimul act o va intalni pe Simona Halep, numarul unu mondial si principala favorita, daca aceasta va trece de belarusa Arina Sabalenka.

Begu si Halep sunt partenere la dublu si vor evolua vineri in semifinale.