joi, 25 aprilie, 2024

LPS VASLUI: Aur national pentru Izabela Spiridon

La finala Campionatului National de atletism, la juniori 1, Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui s-a regasit pe podium, gratie atletei Izabela Spiridon. Sportiva pregatita de profesoara Viorica Pintilie a fost regina probei de 3.000 m, depasind sportive mai mari cu trei ani. Gratie evolutiei remarcabile, Izabela Spiridon a devenit campioana nationala la aceasta proba, cu timpul de 10:05.48, o performanta extraordinara pentru atletismul vasluian, mai ales ca aurul a fost obtinut la temperaturi de 40 de grade Celsius. Cu toate acestea, temperatura nu a putut opri dorinta vasluiencei de a realiza performanta, meritand cu prisosinta titlul de campioana.

Izabela a urcat pe podium si la 5.000 m, unde a obtinut medalia de bronz. Tot la aceasta proba, Gabriela Buzdugan, de la LPS Vaslui, a terminat intrecerea pe locul 6. Rezultatul obtinut de eleva profesoarei Viorica Pintilie este fantastic, tinand cont ca este in primul an de junioara 3, concurand cu sportive mai mari cu cinci ani.