marți, 23 aprilie, 2024

Manchester City in semifinalele Cupei Ligii, dupa lovituri de departajare cu Leicester

Formaţia Manchester City, deţinătoarea trofeului, s-a calificat, marţi, în semifinalele Cupei Ligii Angliei, trecând în sferturile de finală, în deplasare, scor 4-2 în urma loviturilor de departajare, de echipa Leicester City, informează news.ro

La ediţia 2017/2018 a competiţiei, cele două echipe au fost adversare tot în sferturile de finală şi Manchester City s-a impus tot la loviturile de departajare după ce la finalul prelungirilor era 1-1. La loviturile de departajare, scorul a fost 4-3.

Marţi, Manchester City a deschis scorul prin De Bruyne, în minutul 14, iar Leicester a egalat prin Albrighton ’73.

La loviturile de departajare, pentru învingători au înscris Gundogan, Gabriel Jesus şi Zincenko. Sterling a ratat. Pentru gazde a marcat Maguire, în timp ce Fuchs, Maddison şi Soyuncu au ratat.

Tot marţi, echipa de liga a treia Burton Albion a trecut în sferturi de formaţia de eşalon secund Middlesbrough, scor 1-0 (gol Hesketh ’48).

Celelalte două sferturi de finală, Arsenal – Tottenham şi Chelsea – Bournemouth, au loc miercuri.