News Flash:

Mercedes, garantia succesului in F1 la inceput de sezon

30 Martie 2014
966 Vizualizari | 0 Comentarii
Mercedes a reusit, duminica, la Sepang, prima "dubla" a anului, chiar in etapa a doua a Campionatului Mondial de Formula 1, rezultat ce confirma suprematia echipei germane in acest inceput de sezon.

Noile reguli tehnice si sportive adoptate pentru 2014 nu produc deocamdata o crestere a spectaculozitatii in Marele Circ si par doar sa fi inlocuit Red Bull cu Mercedes la nivel dominator in Formula 1.

Dupa ce in prima etapa, Nico Rosberg a condus de la un capat la altul cursa de la Melborune, a venit randul colegului sau, Lewis Hamilton, sa se impuna categoric, in Malaysia.

Hamilton a plecat din pole-postion si s-a aflat in fruntea Grand Prix-ului asiatic fara niciun moment de ezitare si fara sa fie amenintat de vreun alt pilot. O victorie la peste 17 secunde pentru britanicul care in prima etapa a fost nevoit sa abandoneze din cauza unor probleme tehnice, la scurt timp dupa ce pornise in cursa, tot de pe prima pozitie a grilei de start.

Castigator in Australia, Rosberg s-a multumit de aceasta data cu locul secund. El a fost al treilea la start, dar l-a depasit in primele sute de metri pe Sebastian Vettel de la Red Bull. Germanul de la Mercedes nu i-a pus probleme colegului sau, dar a avut cateva tururi de "suferinta" dupa a doua intrare la boxe, cand Vettel s-a apropiat amenintator. Rosberg a rezistat atacurilor cvadruplului campion mondial si apoi a pus o distanta linistitoare fata de adversarul sau, fortat sa treaca in modul de economisire a combustibilului.

Vettel a inceput catrastofal anul 2014 si a abandonat imediat dupa startul Marelui Premiu al Australiei. In Malaysia, el a revenit in prim-plan si a ocupat ultima treapta a podiumului, dupa ce a fost al doilea pe grila. O evolutie consistenta pentru german, chiar daca a fost departe de cea din perioada in care domina Formula 1. Red Bull s-a confruntat cu mari probleme in testele dinaintea sezonului, dar se pare ca a avut nevoie de doar doua curse pentru a le remedia, cel putin in mare parte.

Locul 3 al lui Vettel ar fi trebuit completat de pozitia a patra coechipierului Daniel Ricciardo. Insa australianul a fost victima unei erori a mecanicilor sai, care nu i-au fixat bine roata stanga-fata, la a doua trecere pe la boxe. Ricciardo a plecat cu roata insuficient prinsa si a oprit in scurt timp pe linia standurilor. Mecanicii au impins inapoi monopostul la boxa echipei Red Bull, au remediat problema, dar incidentul l-a scos din puncte pe pilotul australian. Mai mult, ruperea aripii-fata dupa o iesire de pe pista si o penalizare de zece secunde acordata de comisarii cursei pentru parasirea standurilor in mod periculos l-au facut pe Riciardo sa abandoneze.

De ghinionul lui Ricciardo a profitat Fernando Alonso. Plecat al patrulea de pe grila si depasit de Daniel Ricicardo la start, spaniolul de la Ferrari a facut o noua cursa fara sa impresioneze. Alonso si-a aratat "muschii" doar in momentul in care a simtit ca poate pierde locul 4, pe care urcase odata cu abandonul australianului. Nico Hulkenberg de la Force India a incercat o strategie cu doua opriri, fata de trei cate au avut ceilalti piloti, si a ajuns pe locul 4 spre final. Dar uzura pneurilor monopostului sau nu i-a permis sa reziste atacurilor lui Alonso, astfel ca dublul campion mondial a incheiat pe locul 4, iar germanul pe 5.

Al doilea pilot Ferrari, finlandezul Kimi Raikkkonen, locul 6 la start, s-a confruntat inca de la inceput cu o pana si nu a mai putut recupera decat pana la locul 12.

In afara de Mercedes, echipele McLaren si Williams au punctat cu ambii piloti. Jenson Button (McLaren) a terminat pe locul 6, iar colegul sau, Kevin Magnussen pe locul 9. Intre ei s-au clasat in ordine pilotii Williams, Felipe Massa si Valtteri Bottas. Ultimul a impresionat inca o data, dupa ce a plecat de pe locul 18 al grilei si a terminat pe locul 8. Spre final, finlandezul a primit ordin de la boxele echipei sa treaca de Massa, dar brazilianul nu a fost de acord sa-si cedeze pozitia.

Rusul Danil Kviat de la Toro Rosso, debutant in acest sezon, a punctat din nou, terminand pe zece, dupa ce a fost al noualea in Australia.

Astfel, sapte dintre monoposturile clasate in Top 10 in Malaysia sunt propulsate de motoare Mercedes (din opt posibile - nu a punctat un Force India pilotat de Sergio Perez). Numai masinile Ferrari, Red Bull si Toro Rosso, ultimele doua cu Renault, sunt exceptiile. In prima etapa, proportia a fost putin mai mica, sase din zece monoposturi fiind motorizate de constructorul german.

Cursa de pe circuitul de la Sepang s-a desfasurat, duminica, pe o pista uscata, dupa ce cu o zi inainte ploaia torentiala afectase calificarile Marelui Premiu al Malaysiei.

In clasamentelul general al pilotilor, Rosberg se mentine in frunte cu 43 de puncte, urmat de Hamilton cu 25 de puncte si de Alonso cu 24 de puncte. Mercedes conduce la constructori cu 68 de puncte, pe doi se afla McLaren cu 43 de puncte, iar pe trei Ferrari cu 30 de puncte.

Urmatoarea etapa a CM de Formula 1, Marele Premiu al Bahrainului, va avea loc duminica viitoare, la Sakhir.