vineri, 19 aprilie, 2024

Niculescu-invinsa la Nottingham

Monica Niculescu a pierdut, luni, finala turneului WTA de la Nottingham.

Dupa o ora si 55 de minute romanca a parasit terenul invinsa, croata Ana Konjuh impunandu-se in trei seturi, scor 1-6, 6-4, 6-2.

Disputata luni dupa ce ploaia a amanat mai multe meciuri din fazele finale al intrecerii, finala a parut una la discretia romancei in primul set.

Monica a evoluat foarte bine, iar adversara ei, pustoaica in varsta de 17 ani Konjuh, parea afectata de miza intalnirii.

Niculescu s-a impus cu un categoric 6-1, insa din setul secund a inceput sa aiba mari probleme cu sportiva croata. Aceasta a reusit un break rapid, s-a desprins, insa Monica a dat semne de revenire dupa ce a facut breakul la 3-5 si era gata sa egaleze. Din pacate si-a pierdut serviciul in game-ul urmator si Konjuh a trimis finala in decisiv.

Setul al treilea a fost unul la discretia croatei, care s-a impus cu un categoric 6-2.

Monica Niculescu pierde asadar finala de pe iarba de la Nottingham, iar Ana Konjuh intra in posesia primului sau titlul WTA din cariera.