joi, 28 martie, 2024

Portarul Petr Cech nu va mai juca in acest sezon

Portarul ceh al echipei Chelsea Londra, Petr Cech, nu va mai juca in acest sezon, dupa ce s-a accidentat la umar, marti, in meciul cu Atletico Madrid din prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor, a declarat antrenorul Jose Mourinho.

“Sezonul este incheiat pentru Cech. Nu-mi cereti mai multe detalii, dar va pot spune ca nu va mai juca in acest sezon”, a afirmat Mourinho la conferinta de presa de dupa meciul cu Atletico Madrid.

Petr Cech s-a accidentat in minutul 18 dupa un contact cu mijlocasul Koke si a fost inlocuit cu australianul Mark Schwarzer, in varsta de 41 de ani.

Capitanul John Terry a fost schimbat in minutul 73, dupa ce s-a accidentat la glezna. “Sper sa-l avem disponibil in cazul in care vom ajunge in finala Ligii Campionilor din 24 mai”, a precizat Mourinho.

Pe langa Cech si Terry, Jose Mourinho nu-i va putea folosi in meciul retur cu Atletico Madrid pe mijlocasii John Obi Mikel si Frank Lampard, ambii suspendati.

Formatia Atletico Madrid a incheiat la egalitate, scor 0-0, meciul sustinut, marti seara, pe arena Vicente Calderon, in compania echipei Chelsea Londra, in prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor.

Partida retur se va disputa la 30 aprilie, pe arena Stamford Bridge din Londra.