joi, 28 martie, 2024

Reactia lui Zinedine Zidane dupa ce a cucerit Liga Campionilor. “Istoria clubului ne obliga sa castigam acest trofeu”

Francezul Zinedine Zidane a facut istorie seara trecuta la Milano, fiind primul antrenor francez care a cucerit trofeul Ligii Campionilor, un trofeu pe care l-a cucerit de altfel si ca jucator, tot in tricoul lui Real, in 2002. Real a castigat dramatic la penaltiuri, scor 6-4 cu cei de la Atletico, iar la final Zidane s-a aratat entuziasmat de prestatia jucatorilor sai:

“Cand muncesti mereu se poate. Istoria clubului ne obliga sa castigam acest trofeu. Am reusit sa castigam doar muncind. Meritam acest succes. E foarte important un asemenea succes. E rodul unei munci de cateva luni. Am avut norocul sa fiu alaturi de ei si suntem extrem de multumiti de cum am lucrat impreuna”, a declarat Zidane la finalul meciului.

Real Madrid a castigat finala Ligii Campionilor, la lovituri de departajare, impotriva lui Atletico Madrid, cu scorul de 5-3, dupa ce la capatul a 120 de minute scorul a fost 1-1, pe stadionul “San Siro” din Milano. Intr-o finala de foarte inalt nivel, Sergio Ramos a deschis scorul pentru Real in minutul 15 dintr-un offside nesemnalizat, iar Yannick Carrasco a egalat in minutul 79, dupa ce Atletico ratase un penalty prin Griezmann. Real a ajuns la unsprezece succese in Cupa Campionilor sau Liga Campionilor. Real a mai castigat aceasta competitie in 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002 si 2014.