vineri, 26 aprilie, 2024

Real Madrid invinge Manchester United si castiga Supercupa Europei

Real Madrid a castigat Supercupa Europei dupa ce a invins Manchester United cu 2-1, intr-un meci disputat la Skopje (Macedonia).

Formatia lui Zidane a inceput foarte bine si a creat panica la poarta lui De Gea in minutul 16, cand Casemiro a trimis cu capul in transversala.

Golul Realului a picat firesc in minutul 23, cand acelasi Casemiro a punctat cu un sut frumos langa bara, din centrarea lui Carvajal.

Manchester United nu si-a revenit nici dupa pauza, iar Real a mai punctat o data in minutul 52, prin Isco, dupa o combinatie foarte frumoasa cu Bale.

Imediat, Manchester a inceput sa respire, dar Lukaku a ratat o ocazie incredibila din fata portii.

Realul a mai lovit bara o data prin Gareth Bale, iar minutul 62 a adus golul lui United. Lukaku nu a mai ratat din fata portii si a facut astfel 2-1.

Rashford a mai irosit o sansa uriasa pe final de meci, dar in cele din urma Realul a castigat Supercupa Europei pentru al doilea an la rand.

Real Madrid este singura echipa din istorie ce castiga Supercupa pentru doi ani la rand.