vineri, 19 aprilie, 2024

Remiza pentru Steaua! Astra si Petrolul si-au impartit punctele in ultimul meci al etapei

Astra si Petrolul au remizat, scor 0-0, in meciul care a inchis etapa a XII-a a Ligii 1. “Lupii galbeni” au ratat astfel sansa de a se apropia amenintator de Steaua in clasament, dupa pasul gresit facut de campioni, duminica, in deplasarea de la Targu Mures. Astra urca pe 6 in Liga I, in timp ce Petrolul, la patru lungimi de ros-albastri, se pozitioneaza pe ultima treapta a podiumului.

Toto Tamuz si-a exprimat inca din start dorinta de a se apropia de Claudiu Keseru in clasamentul golgeterilor, cu un sut greu de la limita careului, respins cu mare dificultate de Silviu Lung jr. Brazilianul De Amorim a raspuns, in minutul 8, printr-o executie in forta de la aproximativ 25 de metri, la care Pecanha a blocat spectaculos in corner.

La mijlocul reprizei, Filipe Teixeira a trecut de putin pe langa deschiderea scorului. Lusitanul a tras la un metru de stalpul din dreapta lui Lung. Prima parte s-a incheiat cu un nou dialog de la distanta, 100% brazilian, dupa ce De Amorim l-a evidentiat pe Pecanha printr-un sut din preajma careului. In minutul 55, Constantin Budescu a continuat cu un exterior din 8 metri care a mers putin peste transversala portii. Urmatoarele doua actiuni de atac ale oaspetilor au generat tot atatea ocazii, de fiecare data cu Astafei in pozitie de finalizare. Lung a retinut in prima faza, pentru ca mai apoi sa il blocheze pe mijlocasul ofensiv al “lupilor” in situatie de unu la unu. Cu un sfert de ora inainte de final, Constantin Budescu putea inscrie al doilea gol direct din corner in acest campionat. Decarul Astrei a trimis direct in incheietura barelor printr-o centrare sutata de la coltul terenului. Prima victorie a lui Oleg Protasov pe banca Astrei se lasa in continuare asteptata, desi Astra a parut echipa mai inchegata in disputa cu Petrolul.