marți, 23 aprilie, 2024

Romania invinge Irlanda de Nord si devine liderul grupei

Romania a castigat disputa de pe teren propriu cu fostul lider al Grupei F, Irlanda de Nord, scor 2-0, prin golurile inscrise de Paul Papp spre final. Selectionerul Anghel Iordanescu a reusit sa bifeze cu aceasta ocazie victoria cu numarul 50 pe banca nationalei, intr-o seara care se putea incheia grozav daca Zoltan Gera nu marca in poarta Finlandei in minutul 84. In celalalt meci al Grupei F, Insulele Feroe a scris istorie in Grecia, invingand cu acelasi scor fosta campioana europeana.

Aflat la al 101-lea meci in tricoul echipei nationale, Razvan Rat a fost premiat de oficialii Federatiei Romane de Fotbal.

Jocul disputat pe Arena Nationala, in fata a aproximativ 30000 de oameni, a avut nevoie de un sfert de ora pentru a se dezmorti. “Englezul” Vlad Chiriches a expediat primul sut pe spatiul portii, cu o foarfeca spectaculoasa din zona punctului cu var.

Pe contraatac, Lafferty l-a angajat in careu pe McGinn si putin a lipsit ca reluarea mijlocasului nord-irlandez sa nu prinda coltul lung al portii aparate de Tatarusanu.

In minutul 19, Chipciu a agitat bara transversala dupa un sut din prima la centrarea lui Cristi Tanase. Mingea a revenit la mijlocasul Stelei, incapabil sa il surprinda pe Carroll din marginea careului mic.

Lucian Sanmartean a iesit la rampa, in minutul 32, cand si-a insirat adversarii ca pe margele, l-a angajat pe Bogdan Stancu in gura portii, insa acesta din urma s-a incurcat in balon ratand impardonabil.

Repriza a doua a debutat cu o noua mare ocazie de gol a tricolorilor. Keseru l-a angajat in careu pe Razvan Rat, care a avut o finalizare de fundas in situatie de unu la unu cu Carroll. Rat l-a luat pur si simplu la tinta pe portarul nord-irlandez.

Daca in prima parte nord-irlandezii au solicitat pe buna dreptate 11 metri la o interventie in careu a lui Razvan Rat, centralul Jonas Eriksson a preferat sa lase jocul liber si in minutul 63, dupa un fault evident in suprafata de pedeapsa comis asupra lui Lucian Sanmartean.

Cu un sfert de ora inainte de final, Paul Papp a profitat de o respingere neglijenta a fundasilor si a trimis cu sete sub bara tranvsersala pentru 1-0.

Cinci minute mai tarziu, Paul Papp a realizat dubla printr-o lovitura de cap din apropiere la centrarea exacta a lui Sanmartean, securizand astfel victoria cu numarul 50 a generalului Anghel Iordanescu.

In urma rezultatelor inregistrate vineri seara, nationala Romaniei urca pe primul loc in grupa F, cu 10 puncte, si este urmata de Irlanda de Nord (9), Ungaria (7), Finlanda (4), Feroe (3) si Grecia (1).

Urmatorul meci din preliminarii pe care Romania il va disputa va avea loc pe 29 martie, de la ora 19:00, cu Feroe, pe National Arena.

Romania: Tatarusanu – Papp, Chiriches, Grigore, Rat – Pintilii, Sanmartean – Torje (Hoban 81), Chipciu, Tanase (Al. Maxim 58) – Stancu (Keseru 46)
Irlanda de Nord: Carroll – McLaughlin, McAuley (cpt.), Hughes, McGivern – McGinn (Clingan 63), Norwood, Baird, Evans (McKay 79), Brunt – Lafferty
Arbitri: Jonas Eriksson (central), Mathias Klasenius, Daniel Warnmark (asistenti), Stefan Johannesson, Markus Strömbergsson (suplimentari) si Mehmet Culum (rezerva) – toti din Suedia
Cartonase galbene: Pintilii 47, Maxim 77/ McLaughlin 45, Lafferty 52