Romania s-a CALIFICAT in grupa mondiala Fed Cup

Romania conduce Canada cu 3-2 in meciul de baraj si este calificata in grupa mondiala a Fed Cup, gratie victoriei obtinute duminica seara de Alexandra Dulgheru in meciul cu Francoise Abanda. Dupa primele doua meciuri din Fed Cup, scorul era egal, 1-1. Accidentata, Irina Begu a fost inlocuita in ultimul moment de Andreea Mitu pentru cel mai greu meci al zilei. Romanca de 24 de ani, ocupanta a locului 104 in ierarhia mondiala, a jucat impotriva vedetei echipei gazda, Eugenie Buchard, jucatoarea de pe locul 7 mondial. Cele aproape 100 de pozitii diferenta au parut sa fie decisive in primul set, castigat de Eugenie Buchard cu 6 la 4. Andreea Mitu a invins apoi in setul al doilea cu 6 la 4, pentru ca, in decisiv, sa joace un tenis de cea mai inalta clasa si sa se impuna cu un categoric 6 la 1. Andreea Mitu a izbucnit in lacrimi la finalul partidei in care a dus Romania in avantaj.

La 2-1 pentru echipa noastra, pe teren a intrat Alexandra Dulgheru. Ea a intalnit-o pe Francoise Abanda, o sportiva de doar 18 ani, aflata pe pozitia 260 in clasamentul mondial, dar care venea cu un moral bun dupa prima zi, in care a invins-o pe Irina Begu. Sportiva din Canada a castigat primul set cu 6 – 3. Alexandra Dulgheru a revenit insa in setul al doilea, pe care si l-a adjudecat cu 7 la 5. In cele din urma, experienta si valoarea romancei si-au spus cuvantul. Alexandra Dulgheru s-a impus cu 6-2 in decisiv si a obtinut a treia victorie a Romaniei, cea care asigura echipei noastre calificarea, dupa 23 de ani, in Grupa Mondiala a Fed Cup.

Cuplul Gabriela Dabrowski /Sharon Fichman a invins, cu scorul de 6-1, 4-6, 10-5, perechea Andreea Mitu/Raluca Olaru, stabilind scorul final al intalnirii Canada – Romania la 2-3, rezultat care readuce formatia tricolora in Grupa Mondiala a Cupei Federatiei pentru prima data din 1992.