marți, 19 martie, 2024

Rusescu stinge definitiv nocturna in Banie si duce Steaua in semifinalele Cupei

Steaua Bucuresti s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei-Timisoreana la fotbal, dupa ce a invins-o pe CS Universitatea Craiova cu scorul de 1-0 (0-0), aseara, in sferturile de finala, in ultimul meci disputat pe stadionul Ion Oblemenco, arena care va fi demolata.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Raul Rusescu, din penalty, in minutul 69. Lovitura de la 11 metri a fost usor acordata de arbitrul Alexandru Tudor in urma unui fault comis in careu de portraul Balgradean asupra lui Rapa. De altfel, antrenorul gazdelor, Sorin Cartu, a rabufnit vehement la final la adresa lui Tudor, fiind cu greu oprit de catre asistentii sai. CS Universitatea a dominat debutul reprizei secunde, a irosit o mare situatie, prin Thaer Bawab (59), dupa care usor-usor s-a stins.

Dupa ce Steaua a deschis scorul din penalty, prin Rusescu (69), gazdele au mai avut doua oportunitati pana la final, dar Frasinescu (71) si Mateiu (82) nu au nimerit poarta cu capul. Campioana a avut o situatie importanta, prin Prepelita (80), care a tras de la distanta, dar pe langa tinta. Meciul s-a jucat cu casa inchisa, circa 25.000 de spectatori fiind prezenti la ultimul meci gazduit de stadionul Ion Oblemenco.

Meciul a fost precedat de un foc de artificii, Andrei Paunescu, fiul poetului Adrian Paunescu, a interpretat imnul Stiintei, „Cantec pentru Oltenia”, iar lovitura de start a fost data Ilie Balaci, un fost mare jucator al echipei din Banie, care a asistat la meci alaturi de alte nume de legenda ale Universitatii, Teodor Pilca, Constantin Batlan, Ion Nita, Marian Popescu, Adrian Popescu, Nicolae Ungureanu, Nicolae Negrila, Gheorghita Geolgau etc.

Construit si dat in folosinta in 1967, stadionul din Craiova, numit initial „Centra”, a preluat din 1996 numele unuia dintre cei mai mari fotbalisti din istoria Universitatii Craiova, Ion Oblemenco. Constructia noului stadion ultramodern va costa peste 55 de milioane de euro, arena urmand sa fie gata peste aproximativ doi ani, dupa cum au anuntat autoritatile din Craiova. Primul meci de pe Central a fost amicalul Romania – Polonia 2-2, in data de 29 octombrie 1967. Pe 5 noiembrie 1967, Universitatea Craiova debuta pe stadionul Central, cu un 4-0 cu ASA Targu Mures. CS Universitatea a pierdut primul meci cu cuplul Cartu – Sandoi pe banca tehnica, dupa 12 partide fara esec (10 in campionat, doua in Cupa Romaniei).

Muresul cu ratarile, Petrolul cu calificarea

Tot ieri, Petrolul Ploiesti s-a calificat in semifinale dupa ce a invins pe ASA Tg. Mures cu scorul de 1-0 (0-0), pe stadionul „Trans-Sil” din Tg. Mures, in sferturile de finala ale competitiei KO. Unicul gol al partidei a fost reusit de spaniolul Juan Albin (88), dupa o minge respinsa de portarul Eduard Stancioiu la sutul lui Filipe Teixeira.
Dupa o prima repriza destul de echilibrata, muresenii au trimis de doua ori mingea in bara, prin Nicolas Gorobsov (60), din lovitura libera, si Claudiu Voiculet (69), ratand si alte ocazii mari, prin Henrique (79) si Claudiu Bumba (86). Petrolul a avut si ea situatii notabile, prin Ioan Filip (61) si Victoras Astafei (81), inainte de a marca golul victoriei.
Petrolul a ajuns pana in semifinalele Cupei si in sezonul trecut, cand a fost eliminata de Astra Giurgiu.
ASA a pierdut primul meci pe teren propriu in stagiunea competitionala 2014-2015.

Rezultatele complete din sferturile de finala ale Cupei Romaniei si tabloul echipelor calificate in semifinale:

Marti
CS Mioveni – CFR CLUJ 3-4 (1-0)
Au marcat: Bogdan Stoica (35), Andrei Nila (50), Marius Galan (59), respectiv Gregory Tade (62 – penalty, 87), Ghiorghi Ceanturia (68), Mirko Ivanovski (90+1)