miercuri, 27 martie, 2024

S-a aflat! Care a fost primul telefon dat de Vladimir Putin dupa ce Rusia a eliminat Spania! Ce i-a spus

Nationala Rusiei a produs surpriza Campionatului Mondial eliminand Spania. Vladimir Putin are toate motivele sa fie un presedinte fericit dupa ce organizarea Campionatului Mondial a fost  apreciata de tot mapamondul.   Liderul de la Kremlin a fost atat de entuziasmat, duminica, 1 iulie, in ziua meciului, incat l-a sunat pe selectionerul Stanislav Cherchesov de doua ori. Surpriza Cupei Mondiale a avut loc in optimile competitiei, acolo unde Rusia pornea ca victima sigura in fata Spaniei. "Furia Roja" a "macinat" in gol timp de 90 de minute, iar rusii i-au adus pe iberici in ipostaza in care si-au dorit: la loviturile de departajare. Acolo, Rusia s-a impus cu 4-3 la penalty-uri, dupa 1-1 in 120 de minute, eveniment care l-a determinat pe Putin sa puna mana pe telefon.

Vladimir Putin, ajutor pentru 2 fani argentinieni rataciti in Rusia

Un fragment al discutiei dintre Putin si Cherchesov a fost redat de un oficial al Kremlinului: "Precum toti rusii, Putin a privit tot meciul si a sustinut nationala. Inainte de meci, pe la pranz, presedintele l-a sunat pe Cherchesov pentru a-i ura succes pentru meciul cu Spania. De asemenea, i-a spus ca datorita lui echipa a ajuns in fazele eliminatorii si ca nimeni nu le poate lua din merite jucatorilor dupa victoria cu Spania. Putin l-a sunat pe Cherchesov si dupa meci si a felicitat intreaga echipa. Antrenorului i-a spus ca lucrul care conteaza cel mai mult in sport este rezultatul. Kremlinul le-a urat succes staff-ului si jucatorilor Rusiei", a declarat purtatorul de cuvant al presedintiei, Dmitry Peskov, conform agentiei TASS. Sursa citata sustine ca Putin nu va fi prezent nici la urmatoarele meciuri ale Rusiei, din cauza programului incarcat. Conducatorul Federatiei Ruse a fost vazut doar la meciul de deschidere al CM, cel in care nationala gazda a invins Arabia Saudita cu 5-0.