vineri, 19 aprilie, 2024

S-au sufocat! Petrolul pierde teren in lupta pentru titlu

Petrolul a plecat cu un singur punct de la Targu Jiu, dupa remiza inregistrata impotriva Pandurilor, scor 1-1, la capatul unui joc echilibrat, in care fiecare din cele doua combatante isi putea apropia victoria in anumite momente • Tot ieri, CS U Craiova a castigat primul meci de la promovarea in Liga 1, scor 1-0 cu Otelul Galati

Ieri au fost programate ultimele doua meciuri din etapa 7 a Ligii I de fotbal. Petrolul a plecat cu un singur punct de la Targu Jiu, dupa remiza inregistrata impotriva Pandurilor, scor 1-1, la capatul unui joc echilibrat, in care fiecare din cele doua combatante isi putea apropia victoria in anumite momente.  Gerson si De Lucas au irosit cele mai importante ocazii ale “lupilor”, in vreme ce gorjenii au mizat foarte mult pe suturi de la distanta, la care se adauga si incercarile de ultim moment ale lituanianului Matulevicius.

Gorjenii au avut un start lansat de meci, in conditiile in care tabela de pe “Tudor Vladimirescu” s-a modificat dupa nici trei minute consumate, la reluarea simpla din 6 metri a lui Mihai Roman. In minutul 15, gazdele au solicitat penalty la un hent involuntar comis in suprafata de pedeapsa de Satli. Lucian Rusandu, a carui delegare a fost aspru contestata de conducatorii Petrolului cu cateva zile in urma, a luat decizia corecta, lasand jocul sa continue. Cinci minute mai tarziu, Adrian Mutu a iesit la rampa cu un sut din alergare, care a mers putin pe langa vinclul portii lui Stanca. In finalul primei reprize, Mihai Radut putea concura la “golul campionatului” dupa o executie splendida de la aproximativ 35 de metri, care aproape ca a mangaiat transversala portii.

Scorul pauzei a fost stabilit de spaniolul De Lucas, care a punctat printr-un sut imparabil din marginea careului (43). Gerson putea intoarce situatia, in minutul 55, cand a pus defectuos piciorul la o minge asezata in interiorul careului mic. Stanca era ca batut, numai imprecizia la finalizare a stoperului prahovenilor facand sa se mentina echilibrul de pe tabela. La mijlocul reprizei a doua, De Lucas a fost la un pas de a realiza dubla. Stanca a vazut tarziu mingea sutata cu sete de mijlocasul de legatura al “lupilor” si a deviat in corner. Introdus in partea secunda, lituanianul Matulevicius a tras ultimele cartuse la poarta lui Cobrea. Portarul Petrolului s-a intins la maximum si a evitat dezastrul. In prelungiri, acelasi Matulevicius a tras de putin pe langa stalpul din stanga lui Cobrea.

Tot ieri, CS U Craiova a castigat primul meci de la promovarea in Liga 1, scor 1-0 cu Otelul Galati. Oltenii au spart gheata dupa 7 etape. CraiOlguta a bifat primul succes de la promovare, castigand pe teren propriu in fata lui Otelul, scor 1-0, desi a jucat aproape o repriza in inferioritate numerica. Acka a vazut ”rosu” in minutul 49 pentru o intrare extrem de dura la Karlik, insa tot craiovenii au fost cei care au deschis scorul. Madson a prins o ghiulea de la 25 de metri in minutul 69, iar echipa condusa de Sorin Cirtu si Emil Sandoi a reusit sa mentina avantajul pana la final. Otelul a terminat si ea in ”10” partida, Ciftci fiind eliminat dupa ce l-a lovit aiurea pe Brandan fara balon.