vineri, 19 aprilie, 2024

SCM Rm. Valcea a invins Magura Cisnadie, scor 27-17, in Liga Nationala de handbal feminin

SCM Rm. Vâlcea este noul lider în handbalul feminin, după victoria cu 27-17 în partida cu Măgura Cisnădie, ultima a etapei a 3-a. Campioana României a devansat Corona Braşov la golaveraj, ambele formaţii având maximum de puncte, anunță MEDIAFAX.

În primele 30 de minute ale jocului Vâlcea – Cisnădie s-au înregistrat nu mai puţin de 10 egalităţi (11-10 pauză). Nicio formaţie nu a reuşit să conducă la mai mult de un gol. Elena Voicu a fost cea mai bună jucătoare a reprizei, având mai multe intervenţii unu la unu. Imediat după pauză, Vâlcea s-a desprins la 13-10, iar de acolo meciul s-a simplificat. Măgura nu a mai reuşit să depăşească apărarea gazdelor, foarte bine condusă de Samara da Silva, iar Yulia Dumanska a închis poarta. În partea secundă, SCM a reuşit un 16-7, care spune totul despre raportul de forţe din teren.

Următorul meci la Vâlcea este chiar marele derby cu CSM Bucureşti (21 septembrie).