vineri, 19 aprilie, 2024

Se relanseaza campionatul? Oltenii baga Steaua in criza

Campioana Steaua Bucuresti are un inceput de retur de cosmar. Echipa lui Costel Galca a scos doar un punct in primele doua partide din retur, in care nu a reusit sa marcheze vreun gol. Ieri, in marele derby din etapa 19 a Ligii I de fotbal, CS U Craiova si Steaua au terminat la egalitate, 0-0, pe terenul execrabil al stadionului “Extensiv”.

Ros-albastrii n-au reusit sa marcheze, desi au avut un om in plus timp de 40 de minute. Oltenii au inceput in atac si dupa 20 de minute de joc, Briceag a scapat de marcajul lui Papp si a trimis din 9 metri in plasa laterala. Dupa trei minute, Brandan a vazut primul cartonas galben al partidei, iar la cinci minute de la startul reprizei secunde a fost avertizat pentru a doua oara si trimis la vestiare. In minutul 80 si-a facut debutul in tricoul ros-albastru Gabi Tamas, care a intrat in locul lui Rusescu si a fost folosit ca mijlocas la inchidere. Cu cinci minute inainte de final, Popa a fost gasit bine in careu, dar si-a facut gresit preluarea si n-a reusit sa suteze cum si-ar fi dorit. In ultimele secunde ale partidei, Acka l-a jenat pe Tucudean in propriul careu, dar arbitrul n-a schitat niciun gest.

De remiza Stelei nu a reusit sa profite decat Petrolul, care a batut vineri la Botosani, scor 1-0. Cealalta pretendenta la titlu, Astra Giurgiu, n-a reusit sa castige meciul FC Brasov din deplasare, remizand 1-1. Giurgiuvenii au ratat astfel ocazia sa urce pe locul 3 in Liga 1. Oaspetii s-au vazut condusi dupa golul marcat de Cristi Ganea in minutul 40, care a profitat de o gafa uriasa a lui Laban. Dupa pauza lucrurile s-au schimbat, asta si pentru ca brasovenii au gresit foarte mult. Bencum a fost eliminat stupid in minutul 62, primind al doilea galben dupa ce a sutat in minge dupa fluierul arbitrului. Apoi, in minutul 77, si Jurici a primit cartonasul rosu dupa o intrare dura asupra unui adversar, iar Fwayo Tembo a restabilit egalitatea pe tabela cu 10 minute inainte de final cu un sut bomba de la mare distanta. In urma acestui egal, FC Brasov urca pe locul 11 cu 20 de puncte, 2 mai mult decat CSMS Iasi, in timp ce Astra o egaleaza pe Dinamo la puncte, fiecare cu cate 32.

Una din marile surprize ale rundei s-au consemnat in Gruia. Pandurii Targu Jiu nu i-a dat nicio sansa CFR-ului pe care a distrus-o chiar la ea acasa, scor 4-0. Gorjenii au punctat de cate doua ori in fiecare repriza. Depunctata si cu mari probleme financiare, CFR Cluj a practicat un joc modest, taxat inca in minutul 2 de Mihai Roman, care a inscris dintr-o pozitie suspecta de ofsaid. Amadio a comis o gafa uluitoare in prelungirile primei reprize, cand si-a boxat o minge in poarta. Eric si Shalaj au inchis tabela in ultimele 10 minute, cei doi intrand in teren in cursul celei de-a doua reprize.

CFR Cluj ramane ultima in Liga 1, cu doar 11 puncte dupa ce a pierdut la Comisii 24 de puncte. In urma acestui succes Pandurii ajunge la 21 de puncte si trece peste Viitorul si Chiajna, fiind la 3 puncte de zona rosie a clasamentului. Sambata, Dinamo a castigat partida cu U Cluj de pe teren propriu, scor 3-0 si a provocat demiterea antrenorului George Ogararu, inlocuit pe banca ardelenilor cu Adrian Falub. Prima mare ocazie a partidei le-a apartinut clujenilor. Castillion l-a depasit pe Nedelcearu, dar nu a reusit sa-l invinga pe Naumovski (4). Replica dinamovistilor a venit de la Bilinski, a carui reluare din cadere a fost respinsa de Veselovsky (14). ”Sepcile rosii” au inceput mai bine meciul, dar ”cainii” au echilibrat repede balanta. Marius Niculae a ratat in minutul 17, iar Valentin Lazar a sutut in plasa laterala cinci minute mai tarziu. Golul a venit in minutul 28. Elhamed a recuperat un balon pe partea dreapta, a centrat pentru Bilinski, iar atacantul a inscris cu un sut pe jos din interiorul careului. Skvorc a fost aproape de autogol respingand peste poarta centrarea in forta trimisa de Steliano Filip de pe partea stanga (42). Dupa pauza, jocul a fost mult mai slab, insa Dinamo a mai marcat de doua ori, prin Valentin Lazar si din nou Bilinski. Mijlocasul a scapat singur spre poarta si a marcat, in timp ce atacantul a prins un sut puternic, care nu i-a dat nicio sansa lui Veselovsky.