vineri, 19 aprilie, 2024

Selectionata masculina a Romaniei a ratat calificarea in sferturile de finala ale Campionatelor Europene de tenis de masa

Selecţionata masculină a României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatelor Europene de tenis de masă pe echipe de la Nantes (Franţa), după ce a fost învinsă de Suedia cu scorul de 3-0, joi, în ultimul său meci din Grupa a 2-a, potrivit Agerpres.

Vicecampionul european la individual Ovidiu Ionescu a fost învins fără drept de apel în primul meci de Jon Persson, cu 3-0 (11-5,11-8, 11-4).

În următoarele două întâlniri, tinerii Rareş Şipoş şi Cristian Pletea au fost în avantaj şi putea obţine victorii spectaculoase, dar lipsa de experienţă şi-a spus cuvântul, iar punctele au revenit scandinavilor.

Şipoş a fost întrecut de Mattias Falck cu 3-2 (7-11, 11-5, 7-11, 11-5, 12-10), după ce românul a avut 9-7 în decisiv.

Pletea a fost învins de Kristian Karlsson cu 3-2 (4-11, 10-12, 11-9, 11-9, 1-3), după ce condus cu 2-0 la seturi şi 9-6 în setul patru.

În clasamentul final, Suedia a ocupat primul loc, cu 4 puncte, calificată în sferturile de finală, urmată de România, 3 puncte, şi Ungaria, 2 puncte.