vineri, 19 aprilie, 2024

Simona Halep, calificata in optimile de la Miami Open

Simona Halep s-a calificat ieri in optimile de finala ale turneului de la Miami. Sportiva noastra a trecut cu 6-4, 6-1 de Julia Goerges (Germania, 66 WTA). In revenire de forma dupa problemele avute in debutul anului, cand accidentarile si lipsa formei au determinat-o sa paraseasca devreme aproape toate competitiile la care a participat, Simona pare ca se simte excelent in Statele Unite. Ea a trecut peste problemele stomacale care au determinat-o sa declare forfait in proba de dublu de la Miami si a avut o prestatie foarte buna, mai ales in mansa secunda a disputei cu Goerges.

Partida nu a inceput tocmai bine pentru romanca, ea vazandu-se condusa la un moment dat cu 3-0. Timida la inceput si tinuta la respect de adversara, Halep a aratat un joc din ce in ce mai agresiv, s-a concentrat mai bine in momentele-cheie, a reusit cateva lovituri spectaculoase si a egalat la 3. Apoi s-a jucat un ghem foarte lung, castigat de sportiva romanca pe serviciul rivalei. Simona Halep s-a distantat la 5-3, Goerges a redus la 5-4, dar germana nu a reusit sa fructice numeroasele mingi de break avute in ghemul urmator, cedand setul cu 4-6, dupa 58 de minute. Afectata de ratarile din mansa anterioara, germanca a gresit tot mai mult in setul secund. In paralel, Simona a ridicat nivelul. Si-a asumat riscuri, a accelerat in majoritatea punctelor si a obtinut o victorie fireasca, la capatul a mai bine de o ora si jumatate de joc. De mentionat ca in cel de-al doilea set Simona nu i-a oferit adversarei nici macar o oportunitate de a face break. In turul urmator, Simona va avea parte de o disputa destul de usoara, cel putin pe hartie. Halep o va intalni pe Heather Watson, care a trecut dupa un meci maraton de Yanina Wickmayer (3-6, 7-5, 6-3). Pana in prezent cele doua sportive s-au intalnit de doua ori, de fiecare data victoria revenindu-i Simonei Halep.