marți, 19 martie, 2024

Simona Halep, in sferturi la Cincinnati dupa o victorie electrizanta

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului WTA de la Cincinnati dupa o victorie electrizanta cu nemtoaica Andrea Petkovic.

Numarul 3 WTA s-a impus in trei seturi, scor 4-6, 6-4, 6-2, dupa doua ore si 40 de minute de joc cu adevarat superb.

Sportiva nascuta in Constanta a inceput perfect partida, cu un break in primul game, insa si-a pierdut apoi imediat serviciul si a evoluat la un nivel ceva mai slab, permitandu-i adversarei sa detina controlul.

Cu destule greseli nefortate si prea putine lovituri castigatoare, Simona a cedat primul set cu 6-4.

Setul secund a inceput cu mari probleme pentru romanca, insa tocmai atunci cand parea gata sa renunte a gasit resurse pentru a reveni fantastic in joc. Chiar daca ambele jucatoare au acuzat probleme medicale, primind ingrijiri pe teren, Simona a fost cea care a fost castigatoare, tot cu 6-4.

“Decisivul” a fost echilibrat pana la scorul de 2-2, moment in care s-a desprins in invingatoare.