miercuri, 27 martie, 2024

Simona Halep mai scapă de o adversară: Maria Sharapova, eliminată în primul tur de la Wimbledon

Rusoaia Maria Sharapova (22 WTA) a fost eliminată marţi, 3 iulie, în primul tur de la turneul de mare slam de la Wimbledon, de compatrioata sa Vitalia Diatchenko (132 WTA).

Diatchenko, care vine din calificări, s-a impus în trei seturi, în urma unui meci intens disputat, pe parcursul a peste trei ore: 6-7, 7-6, 6-4. După ce a pierdut primul set, aceasta a revenit în setul 2 de la 5-2 pentru Sharapova. Deşi are 27 de ani, pentru Vitalia Diatchenko a fost cea mai importantă victorie din carieră.

Maria Sharapova era favorita numărul 24. Nu mai puţin de 10 dintre cele 32 de favorite au părăsit competiţia în prima rundă.