Simona HALEP S-A CALIFICAT in finala Roland Garros, dupa 6-2, 7-6 (7-4), cu Andrea Petkovici.

Jucatoarea Simona Halep, locul 4 WTA si a patra favorita, a invins-o, joi, scor 6-2, 7-6 (4), pe germanca Andrea Petkovici (27 WTA), si s-a calificat in finala turneului de la Roland Garros, devenind prima sportiva din Romania ce ajunge in ultimul act a acestei competitii dupa 34 de ani.

Simona Halep: In finala nu am nimic de pierdut, stiu cum sa joc impotriva Mariei Sarapova

Jucatoarea de tenis Simona Halep a declarat, joi, la finalul partidei cu Andrea Petkovici, din semifinalele turneului de la Roland Garros, ca in ultimul act al competitiei, cu Maria Sarapova, nu are nimic de pierdut, precizand ca stie cum trebuie sa abordeze meciul.

“In finala nu am nimic de pierdut. Stiu ca va fi un meci greu, ea este o mare campioana. Am jucat impotriva ei in finala de la Madrid, stiu cum sa joc, ca trebuie sa dau totul, pentru ca este ultimul meci al turneului. Sper sa ma pot bucura”, a spus Halep, intr-un mini-interviu acordat fostei jucatoare de tenis Barbara Schett, comentator Eurosport.

Simona Halep a afirmat ca visul sau a fost sa joace o finala de Grand Slam la Roland Garros. “A fost visul meu sa joc finala de la Paris. Ma simt extraordinar, sunt emotionata, dar a fost un meci dificil. Am fost un pic blocata. Nu am putut sa ma misc asa cum doream, dar sunt fericita ca am terminat in doua seturi”, a completat Halep.

Jucatoarea romana a precizat ca a avut emotii si ca i-a fost frica sa nu ajunga in setul decisiv cu Petkovici. “In primul set nu am aratat emotii pe teren. Am incercat sa raman concentrata pentru a termina al doilea set, pentru ca nu stiam ce s-ar putea intampla daca nu castigam al doilea set. In tie-break am muncit pentru fiecare minge, pentru ca stiam ca va fi greu sa continui”, a explicat Halep.

Calificarea in finala Grand Slamului de la Paris, faza in care va juca, sambata, cu rusoiaca Maria Sarapova, o va propulsa pe Halep pe locul 3 WTA, dupa americanca Serena Williams si chinezoaica Na Li.

La fel ca in partida cu Svetlana Kuznetova, Halep a intrat, joi, bine in meci, cu un break in primul ghem, apoi a repetat performanta in ghemul 5 si a incheiat setul cu scorul de 6-2, in 28 minute, profitand si de cele 13 greseli nefortate ale adversarei.

In setul doi, Petkovici a reusit sa fructifice prima minge de break pe care a avut-o in meci, la scorul de 2-1 in favoarea ei. Germanca nu a valorificat momentul bun in care s-a aflat, a gresit din nou mult dupa ce a condus cu scorul de 40-15 in ghemul urmator si Halep a obtinut rebreakul, egaland apoi la 3. Jucatoarea romana a continuat insa jocul in dificultate, a gresit si ea mai mult, pe fondul unei evolutii din ce in ce mai bune a sportivei germane. Totusi, niciuna dintre ele nu a mai reusit vreun break.

In jocul decisiv al setului, Halep s-a desprins la 4-1, dar Petkovici a castigat doua mingi pe serviciul romancei, care obtinut apoi si ea un mini-break si a inchis setul cu 7-6 (4) si meciul, dupa o ora si jumatate.

Halep a ajuns in ultimul act pe zgura pariziana fara sa piarda vreun set.

Finalista va primi 1.300 de puncte WTA si un premiu de 825.000 de euro, iar castigatoarea turneului 2.000 de puncte si 1.650.000 de euro.

Doar doua romance s-au calificat in finala unui Grand Slam la simplu, de-a lungul timpului: Virginia Ruzici de doua ori, in 1978, cand a castigat turneul de la Roland Garros, si in 1980, cand a pierdut finala aceleiasi competitii, in fata americancei Chris Evert, si Florenta Mihai, finalista in 1977 tot la French Open, meci pierdut la Mima Jausovec (Iugoslavia).